‘Utanç Sergisi’ İnceleme Altında

Hukuk
  Geçtiğimiz hafta Tepebaşı Belediyesi’nin galerisinde "Ucube-Ebucu" isimli resim sergisi açılmıştı. Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın açılışını yaptığı sergide cami ve tesettü...
EMOJİLE

 

Geçtiğimiz hafta Tepebaşı Belediyesi’nin galerisinde "Ucube-Ebucu" isimli resim sergisi açılmıştı.

Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın açılışını yaptığı sergide cami ve tesettüre hakaret içeren tablolar da yer almıştı.Kamuoyunun tepkisi üzerine resimler apar topar toplanırken, Ataç kendisini savunmuştu. Resimleri görmediğini iddia eden Ataç’a, genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da destek vermişti. Kılıçdaroğlu, "O tablolarla CHP’li belediyenin hiçbir ilgisi yok." derken, "Sanata, sanatçıya, onun özgürlüğüne saygımız var. Ama toplumumuzun değer yargıları var, herkesin bu değer yargılarına saygılı olması lazım." sözleriyle suçu ressamlara atmıştı. Camiyi ucubeye benzeten tablonun ressamı Menekşe Samancı da kamuoyundan özür dilemek yerine "Bu resmi ucubeye benzetenler asıl ucubedir." hakaretinde bulunmuştu. Yaşananlar üzerine BBP Eskişehir İl Başkanlığı sergi ve sorumluları hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Savcılık, artan tepkiler üzerine harekete geçti. Söz konusu tablolar hakkında inceleme başlattı. BBP’nin suç duyurusu da kabul edildi. Cumhuriyet Savcısı Erdoğan Yıldırım, ‘dinî değerlere hakaret’ suçu kapsamında tabloları inceleyecek. Yıldırım, resimlerde suç unsuru bulunması halinde ressamlar Menekşe Yıldırım ve Özlem Alp hakkında iddianame hazırlayacak. Ardından ressamlar, mahkemede yargılanacak.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme