Ünlü Çizgi Filme Bira Cezası

Hukuk
Nevin Bilgin’in haberi Ekranın ünlü çizgi romanlarından ‘Winnie The Pooh’taki kahramanların ellerinde bira şişeleriyle kadeh tokuşturmalarına Danıştay’dan ceza geldi. Danıştay,...
EMOJİLE

Nevin Bilgin’in haberi

Ekranın ünlü çizgi romanlarından ‘Winnie The Pooh’taki kahramanların ellerinde bira şişeleriyle kadeh tokuşturmalarına Danıştay’dan ceza geldi. Danıştay, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ceza verdiği çizgi filmle ilgili kararı onayladı. RTÜK, Kanal D’de yayınlanan ve çocuklar tarafından çok sevilen ‘Winnie The Pooh’ adlı çizgi filmin bir bölümüne çocuklara içkiye özendirdiği ve kötü davranışları teşvik ettiği gerekçesiyle RTÜK Kanunu’nun 33. maddesine göre uyarı cezası verilmesini kararlaştırdı.  RTÜK, kararında, söz konusu bölümde çocukları kötü etkileyen ve gereksiz değerlendirmeler yapmasını sağlayan teşvik edici mesajlar verildiğine kanaat getirdiğini belirtti. Kanal D ise verilen cezanın iptali için Danıştay’a başvurdu.

Çocuklar ve gençler için zararlı

RTÜK’ün kararını onaylayan Danıştay 13. Dairesi, konu hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi: “Bu programda bir çizgi film kahramanının bira dileğinde bulunması, aynı dileği diğer arkadaşlarının da dilemesi ve üçünün ellerinde bira bardaklarını havada tokuşturması sahneleri gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tür programların çocukların izlediği saatlerde yayınlanması uygun olmadığı gibi çizgi filmde yer alan ifadeler de 4.maddenin ikinci bendinde belirlenen yayın ilkelerini ihlal etmektedir. Bu konuda verilen rapor ve cezaya yapılan itiraz değerlendirilmiş ve hukuka aykırılık görülmemiştir.”

Disney’in en iddialı çizgi dizilerinden

Dünyaca ünlü yapım şirketi Walt Disney’in en popüler ve en başarılı televizyon serilerinden olan ‘Winnie The Pooh’un hikayesi, 100 hektar ormanında yaşayan ayı Winnie, küçük korkak Piglet, zıp zıp kaplan Tigger, bahçıvan ve titiz Tavşan ile uyuşuk Eeyore’un üzerine kuruludur. Tüm kahramanlar, Christopher Robin adlı çocuğun kendi kafasında yaratmış olduğu oyun dünyasına aittir.

RTÜK karasal yayıncılardan 28 milyon lira tahsil edecek

RTÜK yeni yasasının martta yürürlüğe girmesiyle birlikte tahsilata başladı. Üst Kurul, karasal analog yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarından yıllık kullanım bedeli olarak iki seferde toplam 28 milyon lira tahsil edecek. İlk taksitleri geçen ay tahsil eden RTÜK, ikinci tahsilatı ekimde yapacak. RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, yaptığı açıklamada, az sayıda yerel yayın kuruluşu dışında, yayın kuruluşlarının tamamına yakınının kullandıkları kanal ve frekansların kullanım bedellerini ödediklerini bildirdi ve RTÜK’ün tahsil ettiği kanal ve frekans kullanım bedellerinin 3 ay içerisinde hazineye aktarılacağını kaydetti.

Star