Suikastin Kanıtı mı?

Hukuk
Zaman Gazetesinin Muhsin Yazıcıoğlu kazasında helikopterdeki cihazları söken subaylara ilişkin yayınladığı görüntüler, gündeme damgasını vurdu. Görüntülerle olayın vahametinin açıkça ortaya çıktı...
EMOJİLE

Zaman Gazetesinin Muhsin Yazıcıoğlu kazasında helikopterdeki cihazları söken subaylara ilişkin yayınladığı görüntüler, gündeme damgasını vurdu. Görüntülerle olayın vahametinin açıkça ortaya çıktığını söyleyen BBP lideri Mustafa Destici, bunun üzerine kararlılıkla gidilmesi gerektiğini vurguladı. Destici, "Artık herkes bu işin normal bir kaza olmadığına inanıyor. İhmali olanlar ortaya çıkarılmalı. Hiçbir kurum, suça bulaşan personeli varsa onları korumamalı." dedi. MHP lideri Devlet Bahçeli de soruşturmanın sonuna kadar sürdürülmesini istedi. Hukukçular ise fotoğrafların ihbar kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Bilal Çalışır, "Genelkurmay soruşturma başlatmalı. Ancak olayla ilgili asıl soruşturma kesinlikle adlî makamlar tarafından yürütülmeli." uyarısında bulundu. Emekli askerî hâkim Yusuf Çağlayan şu çağrıyı yaptı: "Görüntüler olayın doğrudan suikast olduğunu gösteriyor. Genelkurmay tahkikat heyeti kurarak bu olayda sorumlu olan kişileri bütün belgeleriyle birlikte soruşturmayı yürüten adlî makamlara teslim etmeli."

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Yazıcıoğlu kazasında kayıp cihazların sökülme görüntülerinin olayın vahametini açıkça ortaya çıkardığını belirtti. Olayın takipçisi olmaya devam edeceklerini söyleyen Destici, "İhmali olanlar ortaya çıkarılmalı. Hiçbir kurum, eğer suça bulaşan personeli varsa onları korumamalı." diye konuştu. Kayıp radar görüntüleri, enkazdan sökülen cihazlar ve arama kurtarma faaliyetlerindeki eksikliklere dikkat çekerek, Genelkurmay’ın da kamuoyu nezdinde şüpheleri giderecek açıklamalarda bulunması gerektiğini dile getirdi. Kazanın ardından kurulan Kaza Soruşturma Kurumu’nun da yeterli çalışmayı yapmadığını kaydeden BBP lideri, konuyu araştıracak yeni bir heyet kurulması talebinde bulundu. Partinin avukatı Selami Ekici de, "Olayın aydınlığa kavuşturulması için hukuk nezdinde tüm girişimlerde bulunuyoruz, bulunmaya devam edeciğiz. Çağrımız sürecek. Muhsin Yazıcıoğlu, Türk milletine var olmuş bir liderdi. Eğer bu bir suikastsa er geç ortaya çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

Emekli Askerî Hâkim Yusuf Çağlayan da "Genelkurmay’ın idari tahkikat heyeti kurması gerekiyor." çağrısında bulundu. Cihazların sökülme görüntülerinin olayın doğrudan suikast olduğunun göstergesi olduğunu dile getirirken, emir komuta zincirinin göz ardı edilmemesini istedi. Çağlayan, "Bu, münferit bir olay olamaz. Tamamen askerî bir hiyerarşide olmuştur. Bu askerî hiyerarşi Genelkurmay içinde yapılanmış ayrı bir yapı da olabilir. TSK’nın taviz vermeden bu olayın üstüne gitmesi lazım. Genelkurmay’ın öncelikle bir idari tahkikat heyeti kurarak bu olayda sorumlu olan kişileri bütün belgeleriyle birlikte soruşturmayı yürüten adli makamlara teslim etmesi gerekiyor."

Boğaziçi Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Bilal Çalışır da kazaya ilişkin soru işaretlerinin daha da arttığını dile getirdi. Görüntülerin ihbar kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Çalışır, şöyle devam etti: "Genelkurmay öncelikle olayla ilgili bir soruşturma başlatmalı. İhmali olanlar ile ilgili de. O cihazları sökenlerin asker olması bunu gerektiriyor. Genelkurmay’ın zihinlerdeki soru işaretlerinin ortadan kaldırılması için bir açıklama yapması gerekiyor. Olayla ilgili asıl soruşturmanın kesinlikle adli makamlar tarafından yürütülmesi lazım. Maalesef TSK içinde yapılanmış bir grubun, suç işleme konusunda yaptıkları bir kısım faaliyetler vardı. Bunlar biliniyor. Olayın Ergenekon bağlantısının olduğunu düşünüyorum. Bunun araştırılmasını istiyorum."

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme