Nobel ödüllü Pamuk’a Tazminat Cezası

Hukuk
İsviçre’de yayımlanan bir gazeteye verdiği röportajda "30 bin Kürt’ü ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdük" sözleri ile ilgili olarak halen Ergenekon davasından tutuklu bulunan Ke...
EMOJİLE

İsviçre’de yayımlanan bir gazeteye verdiği röportajda "30 bin Kürt’ü ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdük" sözleri ile ilgili olarak halen Ergenekon davasından tutuklu bulunan Kemal Kerinçsiz’in aralarında bulunduğu 6 kişinin tazminat davası açtığı Pamuk, 6 bin TL manevi tazminata mahkum edildi. Mahkemenin kararı tüm Türk vatandaşlarının dava açmasına da zemin oluşturdu. Ancak zamanaşımı sebebiyle başka kişilerin aynı nedenle dava açma hakkı bulunmuyor.

Tazminat davasında yerel mahkeme ‘davacıların dava açma ehliyeti yok’ diyerek Pamuk’un cezalandırılması istemini önce iki kez reddetti. Habertürk’ün haberine göre Şişli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Orhan Pamuk’tan yana verdiği ilk kararının ardından konu Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’ne gitti. Daire, 11 Aralık 2007 tarihinde kararı davacılar lehine esastan bozdu ve "Davalı tarafından söylendiği iddia edilen sözlerin, davacıların vatandaşlık bağı ile bağlı bulundukları Türk milletine yönelik olması durumunda davacıların aktif dava ehliyetinin bulunduğunun kabulü gerekir." kararı verdi. Davayı yeniden görüşen Şişli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, önceki kararında direnerek davanın reddine hükmetti. Bu kez dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gönderildi. Kurul, 13 Mayıs 2009’da davalı Orhan Pamuk’un cezalandırılmasının yolunu açan karara imza attı. Orhan Pamuk tarafından yapılan karar düzeltme talebi de Hukuk Genel Kurulu tarafından 7 Ekim 2009’da reddedildi. Yeniden yargılama yapan Şişli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı kısmen kabul ederek, her bir davacı için bin TL olmak üzere davalı Orhan Pamuk’u toplam 6 bin TL manevi tazminata mahkum etti. Mahkeme, tazminatın, yasal faiziyle birlikte Orhan Pamuk’tan alınmasına karar verdi.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme