Koşaner’in Ses Kaydı Delil Olabilir

Hukuk
Emekli Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’in internete düşen ses kaydında "Kendi erimizi alnından vurduk" itirafı üzerine Ekim 2009’da intihar ettiği söylenen er Murat Oktay Can...
EMOJİLE

Emekli Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’in internete düşen ses kaydında "Kendi erimizi alnından vurduk" itirafı üzerine Ekim 2009’da intihar ettiği söylenen er Murat Oktay Can’ın davasına bakan avukat Ahmet Çevik, Türkiye’de ilk kez resmi olmasa da bir yetkili tarafından askerlerin öldürüldüğünün kabul edildiğini iddia etti.

Avukat Ahmet Çevik, Emekli Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’e ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarında "Kendi erimizi alnından vurduk" diye bahsettiği askerin Tunceli’nin Hozat ilçesi Sarıtaş karakolunda vatani görevini yaptığı sırada G3 tüfeğiyle intihar ettiği söylenen Murat Oktay Can olduğunu iddia etti. Murat Oktay Can’ın davasına bakan Avukat Ahmet Çevik, Türkiye’de ilk kez ilk kez bir yetkilinin gayri resmi olarak, " Bizde vurduk. Bizde askerleri öldürdük." diyerek itirafta bulunduğunu öne sürdü. Avukat Çelik, "Biz olaydan sonra bunun intihar olmadığı gerekçesiyle dava açtık. Türkiye’de askeri mahkeme ilk olarak takipsizlik kararı verdi. Bizde bunun üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM)’ne gittik. Daha sonra dilekçe yazdık. Bize ‘sizin söyledikleriniz mantıklı. Beyanlarınız dilekçeleriniz mantıklı. Takipsizlik kararı verdiğimiz dosyayı canlandıralım. Soruşturmaya tekrar başlatalım.’ diye cevap verdiler. Sonuç olarak Işık Koşaner’in açıklamasında geçen er benim davasını baktığım Murat Oktay Can’dır. İlk kez bir yetkilinin gayri resmi olarak ‘bizde vurduk bizde askerleri öldürdük.’ dedi. Bu konuşmaları hem Türkiye’de hem de AİHM’de delil olarak sunacağız. Bunlar delil niteliği taşıyor. Bir itiraf söz konusu." diye konuştu.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme