İşadamı Karamehmet de Silvri’de

Hukuk
“İrtica ile Mücadele Eylem Planı” ve birinci ”Ergenekon” davalarının ikinci ”Ergenekon” davasıyla birleştirilmesinin ardından, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgen...
EMOJİLE

“İrtica ile Mücadele Eylem Planı” ve birinci ”Ergenekon” davalarının ikinci ”Ergenekon” davasıyla birleştirilmesinin ardından, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 61’i tutuklu 256 sanıklı davanın 186. duruşması başladı.

Duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, CHP Zonguldak Milletvekili ve Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve CHP Milletvekilli gazeteci Mustafa Balbay ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de aralarında bulunduğu 36 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve Sedat Peker’in de aralarında bulunduğu 25 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

”Odatv” davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük de duruşmada hazır bulundu.

Duruşmaya, dünkü oturumda tanık olarak dinlenilen merhum Başbakan Bülent Ecevit’in eski koruma müdürü ve eski DSP Milletvekili Recai Birgün de katıldı.

BİRGÜN: HABERAL KONTROLE ÇAĞIRDI

Recai Birgün, ”Rahşan Ecevit, ‘Ergenekon’ operasyonlarının iktidar partisinin güdümünde olduğunu düşünüyordu. Ben de tam tersini” diye yanıt verdi.

Birgün, açıklamalarında sanıkları suçlamadığını belirterek, ”O dönemde bir yapılanma olduğunu düşünüyorum. O yapılanma bu mu bilmiyorum” dedi.

Birgün, diğer bir soru üzerine ”Haberal beni telefonla aradı. Son bir kontrole gelmemizi istedi. ‘Kati rapor tabirini kullandı mı’ tam olarak hatırlamıyorum” dedi.

HAKİM: TANIĞIN KİŞİLİĞİNİ YARGILAMAYIN

Öte yandan, Mahkeme Başkanı Özese, Haberal’ın avukatı Dilek Helvacı’nın yönelttiği bazı sorulara ”Sorularınız tanığın düşüncelerini sorgular vaziyette” diyerek izin vermedi. Özese, ”Siyasi dava değil, hukuki dava. Tanığın kişiliğini yargılar mahiyette soru sormayın” dedi.

KARAMEHMET DE DURUŞMADA

Bu arada, mahkemenin tanık olarak dinlenilmesi amacıyla çağırdığı işadamı Mehmet Emin Karamehmet de Silivri Cezaevi’ne geldi. Karamehmet, salonun bulunduğu bölüme giriş yaptı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme