Cübbeli 21 Haziran’da Hakim Karşısında

Hukuk
”Karagümrük Çetesi” olarak bilinen suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında ”Cübbeli Ahmet Hoca” olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün de aralarında bulunduğu ...
EMOJİLE

”Karagümrük Çetesi” olarak bilinen suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında ”Cübbeli Ahmet Hoca” olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün de aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 16 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması 21 Haziran’da İstanbul Adalet Sarayı’nda yapılacak.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, kamuoyunda ”Karagümrük Çetesi” olarak bilinen suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianameyi 13 Nisan’da kabul etmesinin ardından düzenlenen tensip zaptında, davanın ilk duruşmasının 21 Haziran 2012 günü İstanbul Adalet Sarayı’ndaki büyük salonda yapılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Barış Sezek, Ahmet Mahmut Ünlü, Mehmet Batur, Mahjouba Demirel, Kamara Alımukhamedova ve Kakhramonjon Kholmamatov’un üzerlerine atılı suçun niteliği, fiziki takip tutanağı, sanık ve mağdurların beyanları, bazı sanıklar ile mağdureler arasında para hareketlerini gösteren ödeme belgeleri ile kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması nedeniyle bu hallerinin devamına hükmetti.

Tutuksuz sanıklara zorla getirilme

Aralarında örgütün elebaşısı olduğu iddia edilen Nejat Ergin’in de bulunduğu 10 tutuksuz sanık hakkında savunma ve delillerin tespiti için ilk duruşmaya zorla getirilme emri çıkartılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, bazı sanıkların yabancı uyruklu olması sebebiyle bir Rusça bir de Arapça dilini bilen 2 tercümanın da duruşmada hazır edilmesine karar verdi.

Sabah