‘Böcekten’ Suçluya Ulaşılacak

Hukuk
Şırnak Emniyet Müdürlüğünde görevli Emniyet Amiri Dr. Ersin Karapazarlıoğlu, Türkiye’de ilk kez ”adli entomoloji” alanında yaptığı çalışmalarla böcekleri kullanarak, ölüm zamanını be...
EMOJİLE

Şırnak Emniyet Müdürlüğünde görevli Emniyet Amiri Dr. Ersin Karapazarlıoğlu, Türkiye’de ilk kez ”adli entomoloji” alanında yaptığı çalışmalarla böcekleri kullanarak, ölüm zamanını belirliyor.

Yaklaşık 5 ay önce Samsun’dan Şırnak Emniyet Müdürlüğüne atanan, yüksek lisans ve doktorasını Türkiye’de ilk kez adli entomoloji alanında yaparak, Türk Emniyet Teşkilatında yenilikçi yaklaşımla faili meçhul cinayetler ve şüpheli ölüm olaylarını, böceklerin tanıklığını kullanarak çözen Ersin Karapazarlıoğlu, bu çalışmasını Şırnak için de uygulamaya hazırlanıyor.

Karapazarlıoğlu, Şırnak bölgesine has böceklerin tespit edilerek, bölgede meydana gelen ölüm olaylarını çözmek amacıyla hazırladığı projeyi TÜBİTAK’a sunacak.

Böceklerin tanıklığı

Karapazarlıoğlu, ”böceklerin tanıklığını” şu sözlerle anlattı:

”Ölümden hemen sonra sıcaklığa ve ortama bağlı olarak, bildiğimiz özellikle dışarda gördüğümüz sinekler, gelip ceset üzerinde yumurtalarını bırakıyor. Bırakılan bu yumurtalardan çıkan kurtçuklar cesedi yiyor. Olay yerinde elde ettiğimiz kurtçukların yaşına, gelişimine bakarak, boyunu ölçerek, sıcaklık verilerini dikkate alarak ve yumurtasını ne zaman bırakmış, ne kadar süre içinde gelişimi tamamlamış bunları tespit ediyoruz. Bu bize otomatik olarak cesedin ölüm tarihini veriyor.”

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme