Başbuğ’dan mahkemeye 11 kişilik liste

Hukuk
Başbuğ, avukatı aracılığı ile mahkemeye sunduğu dilekçede, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eski kuvvet komutanlarının da aralarında bulunduğu 11 kişinin tanık olarak dinle...
EMOJİLE

Başbuğ, avukatı aracılığı ile mahkemeye sunduğu dilekçede, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eski kuvvet komutanlarının da aralarında bulunduğu 11 kişinin tanık olarak dinlenmesi istedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasının 190. duruşmasında Mustafa Balbay, Veli Küçük, İbrahim Şahin, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan ve Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan’ın da aralarında bulunduğu 50 tutuklu sanık hazır bulundu. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Mehmet Haberal, Hurşit Tolon ve Levent Ersöz’ün de aralarında bulunduğu 14 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

İlker Başbuğ’un avukatı İlker Sezer, mahkemeye sunduğu dilekçede, "Müvekkilimiz İlker Başbuğ Ağustos 2008 – Ağustos 2010 dönemi de dahil toplam 7 yıllık görev süresinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni ve ülkemizin güvenliğini ilgilendiren tüm sorunlar hakkında yasaların verdiği yetki ve sorumluluklar kapsamında görev icra etmişken, emekli olduktan neredeyse 2 yıl sonra hakkında hiçbir delil ileri sürülmeksizin, soyut bir iddiada bulunulmuş olması hukuk adına üzüntü vericidir." ifadesini kullandı.
Sezer dilekçede, "Görevi gereği çalıştığı, mesai arkadaşlığı yaptığı resmi görevliler belli olup, bunların tanık olarak dinlenmeleri durumunda, devlet yöneticilerinin baskı altına alındığına dair iddianın asılsız olduğu görülecektir." ifadelerine yer verdi.

Sezer dilekçesinde, aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cemil Çiçek, Vecdi Gönül, Beşir Atalay ve Egemen Bağış’ın da aralarında bulunduğu 11 kişinin tanık olarak dinlenmesini istedi.

Dilekçede, Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı görevi yaptığı dönemde, birlikte çalıştığı kuvvet komutanlarının dinlenmesi halinde iddianamede ileri sürülen iddianın asılsız olduğunun anlaşılabileceği belirtildi. Bu isimler ise şöyle sıralandı: Bu tarihte Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve Jandarma Genel Komutanı olan Orgeneral Atilla Işık.

Bugün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme