Asker Haklarını Arıyor

Hukuk
Asker Hakları İnisiyatifi (AHİ), askerhaklari.com adresine son beş ayda gelen askerlere yönelik hak ihlalleri şikayetlerini raporlaştırarak Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer ÜstünR...
EMOJİLE

Asker Hakları İnisiyatifi (AHİ), askerhaklari.com adresine son beş ayda gelen askerlere yönelik hak ihlalleri şikayetlerini raporlaştırarak Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün’e sundu.

20 Eylül günü Ankara’da Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu ve İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) ile görüşmeler yapan AHİ, son beş ayda askerhaklari.com adresine gelen başvurulardan yola çıkarak hazırladıkları, askerlik sırasında ve askeri disiplin koğuşlarında yaşanan hak ihlallerini içeren iki farklı raporu Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na sundu.

Ayrıca disiplin koğuşlarında yaşanan hak ihlalleriyle ilgili mağdur ve tanık ifadelerinden oluşan yedi dilekçe de komisyona teslim edildi.

Beş ayda 150 başvuru

AHİ tarafından hazırlanan "Zorunlu Askerlik Sırasında Yaşanan Hak İhlalleri" raporunda şu ifadelere yer verildi:

* 25 Nisan-14 Eylül 2011 tarihleri arasında askerlik sırasında yaşanan hak ihlalleri ile ilgili www.askerhaklari.com sitesine 150 başvuru yapıldı. 150 başvurudan 12’si değerlendirme dışı bulundu. Kalan 138 başvuru konularına göre tasnif edildiğine şöyle bir tablo ortaya çıktı:

138 başvurunun:

* 66’sında hakarete uğrama (%48)

* 41’inde dayak yeme (%30)

* 24’ünde darp edilme (%17)

* 20’sinde aşağılama (%14)

* 19’unda mobbing (%14)

* 20’sinde tehdit edilme (%14)

* 28’inde aşırı fiziksel aktiviteye zorlanma (%20)

* 9’unda uyutmama (%7)

* 16’sında haksız suçlar atfetme (%12)

* 9’unda kişisel işlerini yaptırma (%7) görülmektedir.

* 18’inde yeterli sağlık hizmeti alamama (%13) görülmektedir.

"Alt komisyon kurulsun"

Hazırlanan rapor çerçevesinde Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile görüşen AHİ, askerlikte yaşanan hak ihlallerini incelemek üzere bir alt komisyon kurulmasını teklif etti.

Bu komisyonun askerlik yapan kişilere hak ihlalleri ile ilgili şikâyetçi olmaları durumunda, ne tür güvenceler verilebileceği, askerlerin şikayetçi olmaları durumunda mobbinge uğramamaları için ne tür koruyucu önlemler alınabileceği, mobbinge uğramaları durumunda neler yapılabileceği, başvuru sahiplerinin kimliklerini korumaya yönelik ne tür adımlar atılabileceği konularında çalışmalar yapılması teklif edildi.

"Komisyon başkanı alt komisyona sıcak bakıyor"

Komisyonla aralarında geçen görüşmeyi bianet’e değerlendiren bir AHİ yetkilisi, komisyon başkanının taleplerini olumlu karşıladığını söyledi.

Komisyon başkanının askerlikte yaşanan hak ihlallerinin kendisini de rahatsız ettiğini söylediğini ifade eden AHİ yetkilisi, komisyonun konuyla ilgili bir alt komisyon kurma fikrine sıcak baktığını sözlerine ekledi.

BİA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme