12 Eylül Davasında Ara Karar Günü

Hukuk
12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı davanın 3. duruşması ...
EMOJİLE

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı davanın 3. duruşması başladı.
 
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, iddianamede adı geçen "mağdur ve müştekiler", katılma talebinde bulunanlar, avukatlar ve izleyiciler ile basın mensupları katıldı.
 
Evren ve Şahinkaya’nın avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme, bugün de müdahillik talebinde bulunanların beyanlarını almaya devam edecek. Mahkemenin, dosyaya giren evrakı okuması ve ara kararları açıklaması bekleniyor.
 
İlk duruşması Çarşamba günü yapılan davada anayasal düzeni değiştirmek suçundan yargılanan sanıklar için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.
 
Ankara’da yapılan dünkü duruşmaya da iddianamede adı geçen "mağdur ve müştekiler", katılma talebinde bulunanlar, avukatlar ve izleyiciler ile basın mensupları alındı.
 
Mahkeme, bu duruşmada, müdahillik talebinde bulunanların beyanlarını almaya devam etti.
 
94 yaşındaki Evren ve 86 yaşındaki Şahinkaya dünkü duruşmaya da gelmedi.

Mahkeme de Adli Tıp Kurumu’na sanıkların duruşmada bulunmalarının ve beklemelerinin sağlık durumları açısından bir engel teşkil edip etmediğini sormuştu. Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek rapor, sanıkların duruşmaya katılıp katılamayacaklarını belirleyecek.
 
Mahkeme Çarşamba günü esasa girmeden sanık ve müdahil avukatların taleplerini kayda geçirmek suretiyle duruşmaya başladı ancak sanıklar gelmediği için iddianamenin okunmasına geçilmedi.
 
Darbe sonrasında 50 kişi idam edilmiş, binlerce kişi işkence görmüş ve 600 binden fazla insan gözaltına alınmıştı.

Haberler.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme