Etkinlik Daveti

Güncel
ARTI-K SANAT Metin Aşoğlu Sergisi Açılış: 6 Ekim Cuma Saat: 19.00 Sergi Süresi: 6 Ekim – 21 Kasım 2023 Yer: Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi Artı-k Sanat Sergisi 6 Ekim Cuma akşamı saat 19.00...
EMOJİLE

ARTI-K SANAT Metin Aşoğlu Sergisi
Açılış: 6 Ekim Cuma Saat: 19.00
Sergi Süresi: 6 Ekim – 21 Kasım 2023
Yer: Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi

Artı-k Sanat Sergisi 6 Ekim Cuma akşamı saat 19.00’da açılacak. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde yapılacak açılış törenine tüm sanatseverler davetlidir. Artı-k Sanat Sergisindeki eserler, 21 Kasım tarihine kadar haftanın her günü sabah 10.00’dan geçe 24.00’de kadar Zeytinburnu Kültür Sanat’ta ziyarete açık olacak.

GELECEK İÇİN ARTI-K SANAT VAKTİ
Sanat, doğduğu zamanı ve geleceği belirler. İnsanlık tarihinde hatırladığımız ve etkilendiğimiz milletler sanat eserleriyle yaşamaya devam edenlerdir. Bir medeniyeti yaşatan, çağı ve geleceği belirleme gücünü ona veren, ortaya koyduğu sanat eserleridir. Sanatı başat olmayan toplumları sanatı güçlü olanlar belirler. Bu sebeple sanat çok hayatidir ve var olduğu coğrafyanın en büyük zenginliğidir. İnsanlığın zor zamanlarında sanatın yol gösterici tarafına kulak kesilmek gerekir. Günümüzde doğadan uzaklaşarak büyük şehir hapishanelerinde esaret yaşamaya başlamış insanlığın çıkmazı, daha çok üretim, daha çok tüketim, daha çok yabancılaşma, daha çok kirletme olarak özetlenebilir. Öyle bir kirletme ki, önce üzerinde yaşadığımız kara parçalarını, sonra okyanusları, sonra atmosferi ve artık uzayı kirletmeye başladık. Her geçen gün tabiatta bir canlı türünün daha yok olduğu haberlerini dinliyoruz. Bu gidişata çomak sokamazsak bir canlı türü olan insanın da nesli tükenecek ve bunu anons edecek bir sunucumuz olmayacak.
Hazırladığımız Artı-k Sanat Sergisi insanlığın dev çıkmazının karşısına hizalanmış bir projedir. Tüm hayatını sanata adamış Ressam Metin Aşoğlu son 8 yıldır bütün birikimiyle sanat çalışmalarında insanlığa “Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak” hatırlatması yapıyor. Sanayinin metal artıklarını geri dönüşümün ötesine, ileri dönüşüme taşıyor, her biri özgün kompozisyonlardan oluşan sanat eserleriyle karşımıza çıkıyor. Artı-k Sanat projesinde sanatçı, insanlığın yaşadığı makus talihe, geometrik ve asimetrik formlar, tekrar eden, büyüyüp küçülen soyut özgün desenlerle dikkat çekiyor. Bazı çalışmalarda hepimizin aşinası olduğu temaların, hiç tanığı olmadığımız yepyeni tasarımlara dönüştüğünü görüyoruz. Her eserine uzun süre baktığımızda, hayalimizde oluşan simgelerle bize umut veren bir deniyim yaşatıyor. Bu özel proje yerel yönetimde kültür ve sanata getirdiği ufukla ve dünyada farkındalık yaratan “0 Atık” projesinin örnek ilçesi olarak Zeytinburnu Belediyesi’nde gerçekleşiyor. Öyle ki Zeytinburnu hizmet binası kategorisinde ‘Sıfır Atık Belgesi’ alan ilk belediye. Yine yaptığı örnek uygulamalarla “0 Atık” kapsamında 8 önemli ödülün sahibi. Dünyayı, diğer canlıları ve doğal olarak kendimizi yok etmemek için “0 Atık” karşımızda duran son çıkış tabelası.
Mehmet Lütfi Şen / Küratör