Üniversite mezunu saatte 6.7 lira primli

Finans
Merkez Bankası’ndan Okan Eren, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Anketi verilerine dayanarak 2004- 2014 yılları arasında özel sektör ve kamu kurumlarındaki “eğitim primini” araştır...
EMOJİLE

Merkez Bankası’ndan Okan Eren, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Anketi verilerine dayanarak 2004- 2014 yılları arasında özel sektör ve kamu kurumlarındaki “eğitim primini” araştırdı. Üniversite mezunları ile lise ve altı eğitim düzeyine sahip olanların ortalama saatlik ücretleri arasındaki fark “üniversite eğitim primi” olarak adlandırıldı.

Habertürk’ün haberine göre araştırmada, 21- 65 yaş arasındaki çalışanlara ilişkin veriler dikkate alındı. 2004-2014 yıllarındaki ücret ve maaşlar 2014 yılı fiyatları üzerinden hesaplandı. Söz konusu 11 yıllık dönemde, özel sektörde çalışan her iki eğitim grubundakilerin ortalama reel saatlik ücretlerinin arttığı gözlendi. Bu dönemde, üniversite mezunlarının ortalama saatlik reel ücretleri 10.8 olurken, lise ve altı eğitim düzeyindekilerin ortalama saatlik ücretleri 4.1 TL oldu. Arada 6.7 liralık bir fark oluştu.

ÖZELDE FARK BİN 206 TL

Özel sektördeki üniversite eğitim primi ortalama 2.7 seviyesinde gerçekleşti. Bir başka ifadeyle, özel sektördeki lise ve altı eğitim görenler 1 lira kazanırken, üniversite mezunları 2.7 lira kazandı. Saat başına 6.7 liralık fark aylık bin 206 lira daha fazla ücret anlamına geliyor.

Özel sektöre göre, kamu kurumlarında üniversite eğitim priminin daha düşük olduğu dikkat çekti. 2004- 2014 döneminde üniversite mezunu kamu çalışanlarının ortalama saatlik reel ücretleri 13.9 TL olurken, daha düşük eğitim düzeyine sahip kamu çalışanlarının ortalama ücretleri 8.5 TL olarak gerçekleşti. Kamuda çalışan lise ve altı düzeyde eğitim görenler 1 lira kazanırken, üniversite mezunlarının 1.6 lira kazandığı görüldü. Kamuda üniversite eğitim primi 1.6 oldu.