Tüketim Artıyor, Doğalgazda Fatura Kabaracak

Finans
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 2012 yılı Türkiye doğalgaz tahmini tüketim rakamlarını açıkladı. Buna göre bu yıl doğalgaz tüketim tahmini yüzde 11,5 artışla 48,5 milyar metreküp olarak belir...
EMOJİLE

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 2012 yılı Türkiye doğalgaz tahmini tüketim rakamlarını açıkladı. Buna göre bu yıl doğalgaz tüketim tahmini yüzde 11,5 artışla 48,5 milyar metreküp olarak belirlendi. Tüketimde en fazla artış, elektrik sektöründe yaşanacak. Doğalgaz tüketimi geçen yıl 43,5 milyar metreküple rekor kırmıştı. Bu yılki tüketim, geçen yılın 5 milyar metreküp üzerinde gerçekleşecek.

EPDK’nın, 2012 yılı doğalgaz tüketim tahmini, sektörü hareketlendirecek. Kurul, geçen hafta yaptığı toplantıda, 2012 yılı doğalgaz tahminî tüketim rakamını 48,5 milyar metreküp olarak belirledi. Buna göre sektörel tüketimde elektrik ilk sırada. Geçen yıl doğalgazla çalışan elektrik santralleri, 23 milyar metreküp doğalgaz kullandı. Bu miktar, 2012 yılında 3 milyar metreküp artarak 26,5 milyar metreküpe çıkacak. EPDK’ya, 397 adet doğalgaz lisans başvurusu yapıldı. Bu santrallerin, toplam kurulu gücü 53 bin megavat. Başvurulara göre yıllık gaz talebindeki artışla elektrik üretiminde halen yüzde 50’ye yakın pay alan doğalgazın payının daha da artacağı tahmin ediliyor. Öte yandan geçen yıl 12 milyar metreküp olan sanayi tüketimi, bu yıl 14,4 milyar metreküpe yükselecek. Konutlarda ise geçen yıl toplam 8 milyar metreküp doğalgaz tüketildi. Tüketim, bu yıl sonunda 9 milyar metreküpe çıkacak.

EPDK verilerine göre 2011’de tüketilen 43,5 milyar metreküp doğalgazın, 38 milyar metreküplük bölümünü ithalat yoluyla BOTAŞ karşıladı. Özel sektör ithalat şirketleri 4,9 milyar metreküplük ihtiyacı karşılarken yerli üretim miktarı ise 754 milyon metreküpte kaldı. Bu arada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, soğuk havalar sebebiyle doğalgaz kullanımının rekor kırdığını söyledi. Yıldız, geçen yıl kış ayında bir günde 172 milyon metreküp doğalgaz çekilirken, bu yıl kış ayında bir günde 186 milyon metreküp doğalgaz çekildiğini açıkladı. Doğalgaz arzında öngörülen bir sıkıntının olmadığını kaydeden Bakan Yıldız, "İçinde bulunduğumuz ayda da doğal gaz yok." dedi.

Doğalgaz tüketİmİ*

Konut 8,3

Elektrik 23

Sanayi 12

*Milyar metreküp / 2011

Türkiye, İran doğalgazında tahkime gitti

Türkiye ile İran, doğalgaz fiyatı için tahkimlik oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran’dan alınan doğalgaz fiyatlarının uluslararası piyasalara göre pahalı olduğunu söyledi. Yıldız, İran ile yapılan görüşmelerde bir anlaşmaya varamadıklarını ve konunun Uluslararası Tahkim’e taşındığını açıkladı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin, indirim talebinde haklı olduğunu ifade etmişti.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme