İthal cep ve laptoplara ek vergi!

Finans
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Önümüzdeki dönemde elektrik ve elektronikle ilgili de antidamping müdahalelerimiz olacak. Laptoplardan telefonlara kadar. Bunların Türkiye’de üretilmesini i...
EMOJİLE

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Önümüzdeki dönemde elektrik ve elektronikle ilgili de antidamping müdahalelerimiz olacak. Laptoplardan telefonlara kadar. Bunların Türkiye’de üretilmesini istiyoruz. Türkiye eğer bu iki alanda 5-6 milyar dolarlık ithalat yapıyorsa bu markalar gelsin bunu Türkiye’de üretsin” diye konuştu.

Rusya’ya ihracatta engeller kaldırılıyor

Bir başka soru üzerine Zeybekci, Rusya ile dış ticarette hemen bir gelişme olmasını beklemediklerini belirterek, Rus Ekonomi Bakanı’yla mutabakata vardıklarını bildirdi. Zeybekci, “Sertifikasyon ve akreditasyon artı taşıma kotalarıyla ilgili, yani ihracatımızın önündeki engelleri, 2014 yılı sonuna kadar karşılıklı olarak kaldırma konusunda anlaştık” değerlendirmesinde bulundu.

İran ile ticareti geliştireceğiz

Yenişafak’ın haberine göre,İran ve Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 14 milyar dolar civarında olduğunu ve taraflar arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması’yla 166 üründe İran’ı istenilen seviyeye getirdiklerini kaydeden Zeybekci, “Hedefimiz, bu 166 üründe işbirliğini çok iyi bir şekilde yaptığımız zaman iki yıl içinde 35 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine ulaşırız” dedi.