Çalışan anneye bin lira

Finans
Çalışma Bakanlığı‘nın çalışan kadınların çocuk bakımı için istihdamdan çekilmesini önlemek amacıyla başlattığı Evde Çocuk Bakımı Projesi‘ne başvurular alınmaya başladı. Sosyal Güvenlik Kur...
EMOJİLE

Çalışma Bakanlığı‘nın çalışan kadınların çocuk bakımı için istihdamdan çekilmesini önlemek amacıyla başlattığı Evde Çocuk Bakımı Projesi‘ne başvurular alınmaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje ile, 0-24 aylık çocuk sahibi annelere 36 aya kadar aylık bin lira (300 euro) hibe destek verilecek. Çalışan annelerin iş hayatına devam etmesini sağlamak amacıyla yürütülecek proje, Antalya, İzmir ve Bursa’da pilot olarak uygulanacak. Proje kapsamında 24 aylıktan küçük çocuğu olan annelere çocuklar 36’ncı ayını doldurana kadar hibe desteği sağlanacak. Bin lira olarak uygulanacak hibe desteği eğer anne, çocuğuna tek başına bakıp, engelli çocuğu olan ve resmi makamlarca (MEB, İŞKUR) sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştırıyorsa hibe desteği daha da artacak.

3 İLDE UYGULAMADA 

Çalışan ve çocuk sahibi annelere verilecek hibe için ön başvurular www.sgk.gov.tr ve www.evdecocukbakimi.net web sayfası üzerinden alınıyor. Başvurular, Bursa ve İzmir için bin 750 asıl ve bin 750 yedek başvuru sahibine, Antalya için ise bin 500 asıl ve bin 500 yedek başvuru sahibine ulaşılıncaya kadar devam edecek.

YARARLANMA KOŞULLARI

Takvim’in haberine göre anne ve bakıcı aynı ilde ikamet edecek ve Türk vatandaşı olacak.
Annenin başvurudan 1 gün dahi önce de olsa sigortalı çalışıyor olması gerekiyor.
Çocuk bakıcısı en az ilkokul mezunu olacak. Anne ve çocuk bakıcısı arasında birinci derece akrabalık ilişkisi olmayacak.
Annenin proje kapsamında başka birinin çocuğu için çocuk bakıcısı olarak beyan edilmemiş olması gerekiyor.
Proje için başvurular internetten yapılıyor.