BES’te kesintilere ‘üst sınır’ düzenlemesi yeni yılda devrede

Finans
Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) “giriş aidatı” ve “yönetim gider kesintisi”ne üst sınır getiren düzenleme yeni yılda yürürlüğe girecek. Hazine Müsteşarlığınc...
EMOJİLE

Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) “giriş aidatı” ve “yönetim gider kesintisi”ne üst sınır getiren düzenleme yeni yılda yürürlüğe girecek.

Hazine Müsteşarlığınca BES’te kesintilerle ilgili yeni düzenleme yapıldı.

Buna göre, bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı paylarının yanı sıra katılımcının birikimi üzerinden de yönetim gider kesintisi alınabilecek. Ödemeye ara verilmesi halinde ara verme süresi boyunca, katılımcının birikiminden ek yönetim gideri kesintisi yapılabilecek. 

Katkı payları üzerinden azami yüzde 2 yönetim gider kesintisi yapılabileceğine ilişkin hüküm kaldırıldı.

BES sözleşmesinin ilk 5 yılında “giriş aidatı” ve “yönetim gider kesintisi” adı altında yapılan toplam kesinti tutarı, her yıl için aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’ine karşılık gelen maktu tutarı aşamayacak ve sözleşmenin 6. yılı ve sonrası için ise ilgili yönetmelik maddeleri kapsamında kesinti yapılamayacak. Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren yapılacak toplam kesinti tutarı, 6. yıl ve sonrası için sözleşme kapsamında devlet katkısı hesabında bulunan tutarın belli bir oranına karşılık gelen tutarı geçemeyecek.

Fon toplam gider kesintisinin iadesi

Emeklilik şirketi, fon toplam gider kesintisini sözleşmenin 6. yılından itibaren yıllık yüzde 2,5 oranında katılımcıya veya katılımcının bireysel emeklilik hesabına iade edecek. 7-14’üncü yıllar arasındaki oranlar, her yıl için bir önceki yılda geçerli olan iade oranının 2,5 puan artırılması suretiyle uygulanacak. 15’inci yıl ve sonrası için bu oran yüzde 25 olacak. İade oranı belirlenirken 1 Ocak 2013’ten itibaren sözleşmede geçirilen tüm süreler dikkate alınacak.

Kesintinin hesaplanma tarihi itibarıyla mevcut bulunan birikimin yüzde 1,1’in altında kalan kısmı için iade işlemi gerçekleştirilmeyecek.

Bu arada 1 Ocak 2016 tarihinden önce yürürlüğe giren ve bu tarih itibarıyla halen yürürlükte bulunan sözleşmelerde yer alan giriş aidatına ilişkin hükümler, ertelenmiş giriş aidatına ilişkin tutar ile sınırlı olmak kaydıyla sözleşme sona erene kadar geçerli olacak. Devlet katkısı ile ilişkilendirilen kesintilere ilişkin üst sınır kontrolü ile fon toplam gider kesintisine ilişkin iade işlemi 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanacak.

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenlemenin vatandaşa olumlu yansıyacağını belirterek, “Bu, portföy yönetim şirketlerinin yönettikleri fonun getirisine odaklanmasını sağlayacaktır. Portföy yönetim şirketleri arasındaki rekabet de artacaktır. Bundan sonra bu işin göbeğinde verimlilik olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.