Mobilya Fiyatlarına Covid – 19 Etkisi!

Alışveriş
2019 yılında başlayan Covid – 19 salgını, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Sağlığımızı ve doğal yaşam şartlarımızı olumsuz etkileyen bu salgın, hepimizin hayatında değişikliğe yol açtı. Salgının çıkmas...
EMOJİLE

2019 yılında başlayan Covid – 19 salgını, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Sağlığımızı ve doğal yaşam şartlarımızı olumsuz etkileyen bu salgın, hepimizin hayatında değişikliğe yol açtı.

Salgının çıkması sadece sağlığımızı değil, ekonomiyi ve finansal piyasaları da etkiledi. Günümüzde hala etkisini sürdürmekte olan bu pandemi, başta sağlığımız olmak üzere hayatımızın her alanını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Pandeminin ekonomiye olan bu etkisi mobilya sektörünü de etkisi altına almıştır. Pandeminin ilk çıktığı zamanlar mobilya sektörü, diğer sektörlere göre daha şanslıyken, bu sürenin uzaması mobilya sektörü de kötü etkilemeye başlamıştır. Ham maddeye gelen sürekli zamlar, yemek odası takımı gibi mobilya ürünlerine fiyat artışı olarak yansımıştır.

Pandemi Döneminde Ürün Tercihleri ve Alışveriş Alışkanları da Değişti!

Covid – 19 salgınının çıkması ile birlikte, tüm dünya evlere kapandı. Dolayısıyla satışların ve alışverişlerin büyük bir çoğunluğu online satışa döndü.

Pandeminin tüketim alışkanlıklarını değiştirdiğini ve hatta azalttığını söylememiz mümkün. Toplumun büyük bir çoğunluğu tüketimini azalttı ve bunun sonucunda üretim düştü. Genel itibariyle üretim ve tüketimin düştüğü gözlemlense de, mobilya sektörü için bu durum biraz daha farklı. Çünkü birçok insanın evlerde vakit geçirmesi, ev dekorasyonların da değişiklik ve yenilik yapma fikrini doğurdu. Özellikle en çok vakit geçirilen alanlardaki mobilyalara talep artışı oldu. Yemek odası takımları, koltuk takımları, yatak odası takımları talep gören ürünlerden sadece bazıları. Özellikle yemek odası modellerine artan büyük ilgiyi fark eden firmalar, çeşitli kampanyalar düzenleyerek, krizi fırsata çevirmeyi başardı.

Covid – 19 Salgınının Uzun Sürmesi Mobilya Sektörünü de Vurdu!

Salgının ilk ortaya çıktığı zamanlarda, mobilya sektöründe adından bahsettirmiş olan köklü firmalar, krizi fırsata çevirmeyi başardı, fakat pandeminin bu denli uzun sürmesi mobilya sektörünü de olumsuz etkiledi!

Evlerimizde sağlıklı ve konforlu bir alan yaratmak ve verimli zaman geçirebilmek için yemek odası modelleri gibi farklı modeller de mobilyalara ihtiyaç duyarız. Bu mobilyalar lüks değil, ihtiyaç olduğu için kesinlikle alınması gerekir. Fakat son zamanlarda hammaddeye gelen zamlar, mobilya firmalarını ve tüketiciyi ciddi anlamda zorlamaya başladı. Bu durumun bir sonucu olarak, tüm mobilya firmaları çoğu ürününe kısa süreli aralıklarla zam yapmak durumunda kaldı. Pazarlama yönetimini ve becerisini iyi kullanabilen ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışan bazı firmalar ise hammaddeye gelen yüksek zamlara rağmen, yemek odası takımı fiyatları gibi özellikle en çok tercih edilen modellerde piyasaya göre daha düşük fiyatlar belirledi.

Bu krizi en iyi yöneten firmalardan biri olan Gündoğdu Mobilya, tüketiciler tarafından en çok tercih edilen firmalar arasında en üst sıraya çıkmayı başardı. Kaliteli ürünleri uygun fiyatla müşterilere sunması, özellikle yemek odası takımı modellerinde satış patlaması yaşamasını sağladı.

Pandemi Döneminde Mobilya Firmalarının İş Sürekliliği Aksadı!

Pandemi dönemi ile birlikte ortaya çıkan en büyük problemlerden biri de iş sürekliliğinin azalması olmuştur. Sektöründe tecrübeli mobilya firmalarının, iş sürekliliğini sağlamak adına, çalışanlarını motive etmeli ve müşteri memnuniyetini arttırmalıydı. Tam kapanma geldiğinde iş sürekliliğini sağlamak adına evden çalışma yöntemi de giderek yaygınlaştı. Fakat çoğu mobilya firması bu dönemdeki dengeyi sağlayamayıp yok olmaya mahkum oldu. Bazı mobilya firmaları ise krizi fırsata çevirerek ivmesini arttırdı.  Pazarlamanın sürdürülebilir olmasını sağlayan tüm nitelikleri taşıyan ve sorumlulukları yerine getiren Gündoğdu Mobilya gibi firmalar ise bu krizin kazananı ve kazandıranı oldu.

Pandemi krizini doğru yöneten, müşteri ilişkilerine önem veren, kaliteli ürünü uygun fiyata sunan bu firmanın yemek odası takımı, yatak odası takımı, koltuk takımı, genç odası takımı gibi tüm modellerini inceleyebilirsiniz.