THY OPET Dışavurumcu Sanat ile Çocuklara Umut Oluyor

Eğitim
THY OPET öncülüğünde dezavantajlı çocuklara özel hazırlanan dışavurumcu sanat projesi ile umut ve şifa sağlanıyor. Proje hakkında bilgiler veren THY OPET Genel Müdür Yardımcısı Dr. Zahid Uzunlar Diyar...
EMOJİLE

THY OPET öncülüğünde dezavantajlı çocuklara özel hazırlanan dışavurumcu sanat projesi ile umut ve şifa sağlanıyor. Proje hakkında bilgiler veren THY OPET Genel Müdür Yardımcısı Dr. Zahid Uzunlar Diyarbakır’da gerçekleştirilen bu projede şehrin dört bir yanındaki mahallelere kamusal sanat projeleri geliştirmek için uğraştıklarını belirtiyor. Yaptığı açıklamada “bu tür projeler işimizin büyük bir parçası olsa da mevcut sanat projelerini de takip ederek eylemlerimizi bugünü ve geleceği şekillendirecek şekilde geliştiriyoruz” diyerek dezavantajlı çocuklara yönelik çalışmalarının devamlılık sergileyeceğini belirtiyor.

Dışavurumcu tedavi şekli, kelimelerle ifade edilmesi zor olabilecek duygu ve anıları paylaşmanıza ve işlemenize yardımcı olmak için yaratıcı aktiviteler kullanılmasına dayanan bir terapi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi ile dezavantajlı çocukların baskıladıkları duyguları dışa vurmaları sağlanıyor. Etkileyici bir terapi seansında, eğitimli bir terapist, kişinin duygu ve düşüncelerini sanat yoluyla ifade etme sürecinde rehberlik eder. Tüm bu yöntemler dikkate alınarak geliştirilen bu proje dezavantajlı çocuklarımızın sorunlarını bir nebze azaltmak hedefiyle hazırlanmıştır.

Dezavantajlı konumda bulunan çocukların sanatla ilgilenmeleriyle bu dezavantajları avantaja çevrilebilir. Çocuklar topluma tekrardan kazandırılabilir. THY OPET öncülüğünde gerçekleştirilen bu proje ile çocuklarımız geleceğe daha emin adımlar ile ilerliyor.