Üniversite Tercihleri Ne Zaman Başlıyor? YKS-TYT-AYT Baraj Puanları…

Sınavlar
ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre milyonların beklediği sonuçlar açıklandı.
EMOJİLE

Yapılan açıklamaya göre Kılavuza 16 – 26 Temmuz tarihleri arasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecek. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada YKS tercihlerinin 5-13 Ağustos arasında yapılacağını duyurdu.

 

 

YKS-AYT-TYT BARAJ PUANI KAÇ?

TYT’de 150 ve üzeri puan alan öğrenciler, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilecekler. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır.

Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunmamaktadır. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurmak için de TYT puanının 150 ve üzeri (Engelli öğrencilerde 100 ve üzeri puan için Bakınız 6. madde.) olması gerekmektedir.