Ortaöğretim

TEOG sonuçları açıklanıyor

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) kapsamında liselere girişte kullanılacak Yerleştirmeye Esas Puan’lar (YEP) açıklanıyor. Öğrenciler, 8. sınıfta girdiği ortak sınavların yanı sıra, 8,7 ve 6. sınıftaki yıl sonu başarılarının da..

TEOG sonuçları açıklanıyor

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) kapsamında liselere girişte kullanılacak Yerleştirmeye Esas Puan’lar (YEP) açıklanıyor. Öğrenciler, 8. sınıfta girdiği ortak sınavların yanı sıra, 8,7 ve 6. sınıftaki yıl sonu başarılarının da içinde olduğu yerleştirme puanları ile tercih yapacak. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte sınavla öğrenci alan özel okul kayıt dönemi de başlayacak.

Özel okula kayıt yaptırmak isteyen adaylar, 5 Temmuz akşamına kadar kayıt yaptırabilecek. Özel okullar ön, kesin ve serbest kayıt olmak üzere beş turda öğrenci kayıtlarını alacak. 24-25 Haziran 1. Ön kayıt, 26-27 Haziran 1. Kesin kayıt, 28 Haziran 2. Ön kayıt, 29 Haziran 2. Kesin Kayıt, 30 Haziran 3. Önkayıt, 1 Temmuz 3. Kesin kayıt, 2 Temmuz 4. Ön kayıt, 3 Temmuz 4. Kesin kayıt, 4-5 Temmuz Serbest Kayıt dönemi olarak işlemler yapılacak. 

Devlet lisesine gitmek isteyen öğrenciler ise 6-16 Temmuz tarihleri arasında internet üzerinden tercih yapacak. Geçen yıl adresinden kilometrelerce uzak okullara, istemediği halde İmam Hatip Liselerine yerleştirilen öğrenciler nedeniyle sistem çok eleştirilmişti. Özel okula gideceği halde sistemde bir devlet okuluna yerleştirilmiş görünen öğrenciler nedeniyle de boş kontenjan kalmamıştı. Okul değiştirmek isteyen öğrenciler haftalar boyunca boş kontenjan  için başvuru yapmıştı. Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı, tercih sistemini bu yüzden değiştirdi.

Özel okula giden devre dışı

Aljazeera’nın  haberine göre Özel okula gitmekte kararlı olanlar kayıtlarını devlet okullarına tercih dönemi başlamadan tamamlamış olacak. Veliler özel okul konusunda önceden karar verip kesin kayıt yaptırdığında, Anadolu lisesi şansını kaybedecek. Ya da Anadolu lisesi için tercih dönemini bekleyecek. Ancak bu kez de özel okullara kayıt dönemi geçmiş olacak.

6-16 Temmuz’da devlet liseleri için tercihler internet üzerinden yapılacağı için tercih işlemleri ekranında, “Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım” ve “Tercih yapmak istiyorum” seçenekleri sunulacak. “Özel okula kayıt yaptırdım” şıkkını işaretleyene tercih ekranı açılmayacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL