TEOG öncesi bunlara dikkat!

Ortaöğretim
TEOG öncesi uzmanlar uyarıyor: Uyku ve beslenme düzeninizi değiştirmeyin. Fazla yorucu olmayan fiziksel egzersizler yapın, futbol ya da basketbol maçlarından uzak durmakta yarar var. Ağır ve yağlı yem...
EMOJİLE

TEOG öncesi uzmanlar uyarıyor: Uyku ve beslenme düzeninizi değiştirmeyin. Fazla yorucu olmayan fiziksel egzersizler yapın, futbol ya da basketbol maçlarından uzak durmakta yarar var. Ağır ve yağlı yemeklerden kaçının. Sınavdan birkaç gün önce protein değeri yüksek yiyecekler tüketebilirsiniz.

Türkiye genelindeki 8’inci sınıf öğrencileri, 26-27 Kasım’da yapılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı için gün sayarken uzmanlar da uyarılarını sıklaştırdı. Sınava kısa bir zaman kala uyku ve beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, egzersiz yapmayı öneriyor ancak sakatlık riski yaratacak sporlardan da uzak durulması gerektiğini söylüyor.

Hürriyet’in haberine göre uzmanların önerileri şöyle:

– Günlük düzeninizi değiştirmeyin. Uyku ve beslenme düzeniniz bozulmamalı. Normal hayatınız neyse o şekilde devam edilmesinde fayda var.

– Sınav günü zinde olmanızı sağlayabilecek uyku düzeninizi, daha önceden oluşturun. Sınav öncesi gece uykunuzu almaya özen gösterin. Normal yattığınız saatten çok önce yatağa gitmeyin. Çünkü uyumaya çalıştıkça uykunuz daha da kaçabilir. Uykunuzun gelmesini bekleyin, ardından yatağa gidin.

– Fazla yorucu olmayan fizik egzersizleri yapın. Kimi ısınma hareketleri kan dolaşımını artırarak daha zinde hissetmenizi sağlayacak. Futbol ya da basketbol maçından uzak durmakta da yarar var.

– Motivasyonunuzu ve dikkatinizi dingin tutmak için açık havada yorucu olmayan etkinlikler yapabilirsiniz. Mesela sınavdan önceki sabah çok uzun olmamak kaydıyla bir doğa yürüyüşü hem zihinsel hem de bedensel olarak faydalı olacak.

-Dinlenmek için çevrenizdeki imkânları değerlendirin. Ailenizle piknik yapabilir, ormanlık alanlar veya sahilde yürüyüş yapabilirsiniz.

-Çevreniz size iyilik olsun diye ‘geçmişte sınavda yaşanmış olumsuz olayları’ anlatmaya çalışabilir. Anlatılan her olumsuz olay sınavla ilgili korku ve kaygınızı arttırabilir. Bu tür ortamlardan uzak durmaya çalışın.

-Dinlenmek sizde de ‘zamanı boşa geçiriyormuş’ hissi uyandırabilir ve suçluluk duyabilirsiniz. Elinizden geleni yaptığınızı, artık dinlenerek sınava girmenin başarınızı arttıracağını düşünerek olumsuz düşünceleri olumluya çevirin.

-Akşam yemeğinde ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçının.

-Sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapın. Yapılmadığı takdirde baş ağrısı ve yorgunluk olabilir.

-Sabah kahvaltısı sevdiğiniz ve bünyenizin kabul ettiği yiyeceklerden oluşmalı. Ağır ve yağlı yiyecekleri unutun. Glikoz içeren bal veya reçel gibi yiyeceklerin sofrada bulunmasında fayda var. Sınavda hiçbir besin tek başına mucizevi bir etki göstermez. Yeterli ve dengeli beslenme ölçünüz olsun.

-Sınavdan birkaç gün öncesinden başlayarak protein değeri yüksek yiyecekler yiyebilirsiniz. Yumurta, yoğurt, peynir zihinsel olarak zinde hissetmenizi sağlar. Tabii tüm bu yiyeceklerden fazla olmamak kaydıyla, ölçüsünde yemeye özen gösterin. Hiç yemiyorsanız sınav sabahı değil, birkaç gün öncesinden başlayın.

-Henüz tam olarak kanıtlanmasa da kimi uzmanlar, meyvelerin hatırlamayı ve konsentrasyonu artırdığını söylüyor. Siz de mandalina gibi mevsim meyveleri tüketebilirsiniz. Ayrıca havuç gibi sebzeler de öneriliyor.

-Sanıldığının aksine şeker içeren kimi yiyecekler beyin için iyi değil. Özellikle kek, çikolata, kurabiye gibi rafine şeker içeren tatlılardan uzak durmakta fayda var. Şekeri doğal tüketmek (meyvelerle) beyin için daha iyi.

-Sınavdan bir-iki gün önce karbonhidrat tüketmek rahatlamayı sağlıyor. Ancak sınav günü pilav, makarna gibi karbonhidrat içeren yiyecekleri fazla tüketmekten kaçınmak gerekiyor. Çünkü uyku isteği artıyor, vücut ağırlaşıyor.

-Vücudu susuz bırakmamak da kritik önemde. Fakat bu sınav sabahı litrelerce su içmek anlamına gelmiyor. Onun yerine su içme alışkınlığını kazanmak çok önemli.

-Çay da işe yarayabilir. Sınav sabahı şekersiz içilen bir bardak taze demlenmiş çay rahatlamanızı sağlayar.

-Sınav gününden önce alışık olmadığınız bir şey yemeyin. Yani daha önce hiç yemediğiniz yiyecekleri sınav sonrasına bırakın.

-Günlük hayatınızda fast food tüketiyorsanız en azından sınav dönemlerinden önce ara verin. Enerji içeceklerinden kaçının.

-Sınav arasında elma ya da mandalina gibi bir meyve yiyebilirsiniz.