TEOG nakil başvuruları başladı

Ortaöğretim
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sonuçlarına göre yapılan birinci nakil işlemleri sonrası ortaöğretim kurumlarında oluşan boş kontenjan sayısı 13 bin 398 olarak açıklandı. Lise adayları bugün...
EMOJİLE

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sonuçlarına göre yapılan birinci nakil işlemleri sonrası ortaöğretim kurumlarında oluşan boş kontenjan sayısı 13 bin 398 olarak açıklandı. Lise adayları bugünden itibaren boş kontenjanlar için nakil başvurusu yapabilecek. Bu haftaki nakil başvuru sonuçları 5 Eylül Cuma günü açıklanacak. Eylül sonuna kadar haftalık periyotlarla gerçekleştirilecek olan yerleştirmeye yönelik nakiller, okulların ilan edilen boş kontenjanları için yapılacak.

Başka bir resmi veya özel okula nakil talebinde bulunan öğrencilerden boşalacak kontenjanlar bir sonraki haftanın boş kontenjan listesinde yer alacak. Nakil talebi gerçekleşenler ve boş kalan kontenjanlar e-okul sisteminden ilan edilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaöğretim kurumlarında bu hafta oluşan boş kontenjanları açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde boşalan kontenjan sayısı 13 bin 398 olarak belirlendi. Buna göre, İstanbul’da 4 bin 569, Ankara’da bin 440, İzmir’de bin 8 olmak üzere 13 bin 398 boş kontenjan bulunuyor.

İşte TEOG’la yerleştirme ve nakil işlemleri ile ilgili merak edilenler ve cevapları;

TEOG sonuçları açıklandıktan sonra bazı öğrencilerin evlerine 100 km uzaklıktaki okullara yerleştirildiği doğru mu?

Tercih ettiği ilçeler dışında bir okula yerleşen öğrenci sayısı 9.802 kişidir. Bu öğrenciler, hiç tercih yapmamış ya da A veya B grubu tercihlerinden hiç birisine yerleşememiş öğrencilerden oluşmaktadır.

Bu öğrenciler ne yapacak?

Bu öğrencilerimiz, nakil dönemleri içerisinde boş kontenjanları takip ederek yakın bir okula yerleşebileceklerdir.

Sistemde 15 okul tercih ettiği halde istediği okullara yerleşemeyen öğrenciler olduğu doğru mu?

Doğrudur. A grubunda tercih sıralamasına ve puan üstünlüğü göre yerleştirme yapılmıştır. Tercih yapan öğrencilerden %93’ü tercih ettikleri okula yerleştirilmiştir. Üstelik, bu öğrencilerimizin 550 bini, yani yarısı ilk üç tercihinden birine yerleşmiştir. A Grubunda yerleşemeyen öğrenciler ise kılavuz esaslarına göre B grubunda sistem tarafından adresine göre otomatik olarak yerleştirilmiştir. Ancak, öğrencilerimizin % 93´ü A grubundaki tercihlerine sorunsuz olarak yerleşmişlerdir.

Tercihleri arasında İmam Hatip Lisesi olmadığı halde sistem tarafından İmam Hatip Liselerine yerleştirilen öğrenci var mı? Bunların sayısı kaçtır?

A Grubu tercihlerini doğru yapan öğrencilerimiz için bu durum söz konusu değildir.

209 öğrencimiz ise Çok Programlı Lise (ÇPL) tercihinde bulunduklarından ve adı üstünde “çok programlı” olan bu  liselerde  İmam Hatip Lisesi programı da olduğundan, ÇPL  altındaki İmam Hatip Lisesi programına yerleştirilmişlerdir. 45 öğrenci ise A ve B grubu tercihlerine yerleşemediğinden,  hiç tercih yapmayan öğrencilerle birlikte değerlendirilmiş ve bu şekilde, tercih etmediği halde imam hatip lisesine sistem tarafından yerleştirilmiştir. Bu öğrencilerimiz de nakil yoluyla okullarını değiştirebilir; bir başka okula veya programa geçebilirler.

İmam Hatip Liselerini tercih etmediği halde sistem tarafından İmam Hatip Liselerine yerleştirilen gayri Müslim öğrenci var mı?

Öğrencilerimizin din hanesi e-okul üzerinde tutulmamaktadır. Yerleştirmeye esas alınan kriterler arasında da din hanesi yoktur. Dolayısıyla bunu önceden tespit etmemiz ve yönlendirmemiz mümkün değildir.

Sistem tarafından kapalı bulunan Ruhban okuluna öğrenci yerleştirildiği iddiaları doğru mu?

Böyle bir durum söz konusu değildir. Açık bulunan okulların kod ve adres bilgileri sistemimizde mevcut olup bunlar da tercih kılavuzunda yayınlanmıştır.

Nakil isteyen öğrencilerin sadece haftada bir gün (Cuma günü) tercih yapabilmelerinin sebebi nedir? Neden her gün tercih yapılmasına müsaade edilmiyor?

Öğrencilerimiz  Pazartesi, Salı, Çarşamba ve  Perşembe günleri nakil talebinde bulunabilmektedirler. Yerleştirmeler de Cuma günü yapılmaktadır. O hafta oluşan boş kontenjanlar da yine Cuma günü ilan edilmekte; veliler ve öğrenciler, Cuma günü ilan edilen bu yeni boş kontenjanlar için izleyen Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri nakil işlemleri için başvurabilmektedir.

Boş kontenjanlar neden sadece Cuma günü ilan edilmektedir?

Sürekli ilan edilmesi halinde anlık doluluk ve boşluklar görülebilecek, bu durum hem bir kargaşaya hem de istismara açık hale gelebilecektir. Bu sebeple Cuma günü ilan edilen kontenjanlara hafta boyunca  nakil talebi alınmakta ve Cuma günü yerleştirme yapılmakta, kalan kontenjanlar ile yeni oluşan boşluklar ilan edilmektedir.

Bu yıl okulların yüzdelik dilimlerinin yükseltildiği bu nedenle tercih yaptığı halde öğrencilerin büyük bir kısmının son sıralardaki tercihlerine yerleştirildikleri doğru mu?

Okulların yüzdelik puanlarını, o okulu tercih eden öğrencilerin puanları belirlemektedir. Her yıl yüzdelik dilimlerin değişmesi doğaldır. Tercih eden ve yerleştirilen öğrenci sayısının artması da bunda etkendir. 2013 yılında 630 bin civarında öğrenci yerleştirilmişken bu yıl 1 milyon 57 bin öğrenci yerleştirilmiştir. Dolayısıyla bu değişim doğaldır.

Yerleştirildiği okuldan memnun olmayan öğrenciler ne yapmalı?

Nakil döneminde oluşacak boşlukları takip edip istedikleri okula nakil talebinde bulunabilirler.

Nakillere okullar açıldıktan sonra da devam edilebilecek mi?

Evet, devam edecek. Eylül ayından sonra da  Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre nakiller yapılacaktır.

Bir öğrenci devlet okuluna yerleştirilmişse özel okula gidebilir mi? Bir hafta sonra tekrar devlet okuluna dönebilir mi?

Bu mümkündür. Ya yerleştiği okula giderek ya da özel okula giderek özel okula kaydını yaptırabilir. Daha sonra tekrar dönmek isterse aynı şartlarda tekrar devlet okuluna dönebilecektir.

TEOG yerleştirmesi nasıl yapıldı?

A grubu tercihlere tercih sırası ve puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapıldı. A grubunda tercih ettiği 15 okuldan birine yerleşmeyenler, B grubundaki altı okul türünden dördünü işaretlediler. Sistem de öğrencinin ikâmetgahına yakın olan okulları önceleyerek,  bu dört okul türünden birine öğrencimizi, okul türü sıralaması ve puan üstünlüğüne göre yerleştirdi. Her ikisine de, yani A listesinde tercih ettiği 15 okuldan birine veya B listesinde tercih ettiği dört okul türünden birine yerleşemeyenler,  hiç tercih yapmayan öğrencilerle birlikte  kalan kontenjanlara  yerleştirildi. Tabii bunlar da, kendi içlerinde puan üstünlüğü ve adrese göre yerleştirildiler.

Herhangi bir türdeki ve istediğimiz ildeki bir okula nakil talebinde bulunabilir miyiz?

Evet bu konuda hiçbir engel veya sınırlama yoktur.

İşte listedeki sürpriz okullar; 

Özel İSTEK Bilge Kağan Okulları’nın Bakırköy ile Kadıköy’de bulunan Anadolu ve Fen Lisesi, Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu, İSTEK Özel Semiha Şakir Anadolu Lisesi, İSTEK Özel Acıbadem İlkokulu, Ortaokulu ve Anadolu Lisesi, İSTEK Özel Acıbadem Anaokulu,

– Ulus Özel Musevi İ. Karma Anaokulu,

– Özel Aramyan Uncuyan Ermeni İlkokulu ile Ortaokulu

– Bakırköy’deki Özel Dadyan Ermeni Okulu,

– Özel Esayan Ermeni İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi,

– Özel Getronagan Ermeni Lisesi ile Anadolu Lisesi

– Özel Zoğrafyon Rum Ortaokulu ile Lisesi ve Ticaret Okulu

– Özel Opera Güzel Sanatlar Lisesi

– Özel Ataşehir Doğa Anaokulu,

– Özel Ataşehir Adıgüzel Anaokulu, İlkokulu, Güzel Sanatlar Lisesi, Bilişim Teknik Lisesi, Ortaokulu, 

– Özel Final Ataşehir Anaokulu, 

– Özel Ataşehir Okyanus Ortaokulu, Anadolu Lisesi, İlkokulu,

– Özel Ataşehir Temel Lisesi,

– Beşiktaş’ta bulunan T.V Özel Şişli Terakki Lisesi, Fen Lisesi, İlkokulu, Ortaokulu,

– Özel Atakent  Anaokulu ile İlkokulu

– Özel Acıbadem Anadolu Lisesi

– Özel Çifte Havuzlar Doğa Anaokulu

– Özel Irmak Feneryolu Anaokulu

– Özel Anakent Koleji

– Özel Erenköy  İngiliz Kültür Derneği Anaokulu

– Özel Pangaltı Ermeni, İlkokulu, Ortaokulu, Lisesi, Anadolu Lisesi

– Özel Karagözyan Ermeni Anaokulu, İlkokulu

– Özel Bomonti Ermeni Katolik İlkokulu

– Özel Feriköy Ermeni İlkokulu, Ortaokulu,

– Özel Bomonti Ermeni Katolik Ortaokulu