Ortaöğretim

TEOG lise nakilleri nasıl yapılacak?

TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler nakil işlemlerine çevrildi. Yerleştikleri liseden memnun olmayan ya da daha iyi bir liseye yerleşmek isteyen öğrenciler şansları nakillerde deneyecekler. Peki nakiller ne zaman başlıyor?..

TEOG lise nakilleri nasıl yapılacak?

TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler nakil işlemlerine çevrildi. Yerleştikleri liseden memnun olmayan ya da daha iyi bir liseye yerleşmek isteyen öğrenciler şansları nakillerde deneyecekler. Peki nakiller ne zaman başlıyor? Nakil işlemleri bu sene nasıl yapılacak? 

İşte nakillerle ilgili merak edilen sorular…

Nakil Başvuruları Ne zaman Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bildirdiği sınav takvimine göre nakil başvuruları 17-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında olacak. 24 Ağustos 2015 tarihinde ise nakil sonuçları açıklanmış olacak.

TEOG Nakilleri Nasıl Yapılacak?

Öncelikle şunu belirtelim; TEOG yerleştirmesine esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek. Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak.

TEOG sonuçlarına göre yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek.

Öğrenciler tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğünden onaylatacaklardır. 

Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek. 

Yerleştirmye esas nakil süreci 7 Eylül 2015 tarihinde sona erecektir.

Açık ortaöğretim kurumuna yerleştirilen öğrenciler için 7-10 Eylül´de, istemeleri halinde il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül´de nakil yerleştirmesi yapılabilecek. Bu işlemin ardından yerleştirme işlemi tamamlanacak ve 14 Eylül´de eğitim öğretime başlanacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL