“Sınav güzeldi, Matematik hariç”

Ortaöğretim
Milli Eğitim Bakanlığı’nca Türkiye genelinde 1 milyon 290 bin 8. sınıf öğrencisi için ilk kez düzenlenen Merkezi Ortak Sınav’ların ilk gün oturumu sona erdi. Bu gün saat 9.00‘da başlayan s...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığı’nca Türkiye genelinde 1 milyon 290 bin 8. sınıf öğrencisi için ilk kez düzenlenen Merkezi Ortak Sınav’ların ilk gün oturumu sona erdi.

Bu gün saat 9.00‘da başlayan sınavlar, saat 12.00’de tamamlandı. Sınava, 1 milyon 290 bin 717 8. sınıf öğrencisi katıldı. 14 bin 407 sınav merkezi, 86 bin 25 salonda yapılan sınavda, 172 bin salon görevlisi de öğrenciler için hizmet verdi.

Merkezi Ortak Sınav’ın ilk gün oturumunda Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yer aldı. Her bir ders için sınav süresi 40’ar dakika, ders yazılıları arası dinlenme süresi ise 30’ar dakika oldu. Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru soruldu. Değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemedi.

Bizde bu gün İstanbul Bayrampaşa Nail Reşit İlkokulu‘nda Merkezi Ortak Sınav’ına giren öğrencilere sınavın nasıl geçtiğini, hangi sorularda zorlandıklarını sorduk. İşte hem öğrencilerin sınav hakkındaki yorumlarını hem de velilerin çocuklarının sınava hazırlanış süreciyle ilgili düşünceleri…

Eyüp Erengümüş (Okul Başkanı)

Sınav güzel geçti. Sorular pek zor değildi. Önceki sisteme göre bu sistem daha iyi. Sınavın süresi iyiydi. Okulda işlediğimiz 2-2,5 aylık dönemden sorumlu tuttular bizi. Tabi diğer sınav biraz daha kapsamlı olacak ama bu sınavda konular az olduğu için fazla uğraş gerektirmedi. 

Kerem Mengel

Sınav güzeldi, kolaydı. Matematik biraz zordu. Üç dersten sınav olduk. Üç dersin her birine ait 20 soru vardı. Genel olarak kolaydı.

Melih Değirmenci

Sorular bana göre kolaydı. Sınavım güzel geçti.

Hayal Camgöz

Bu sınav geçen senekinden daha iyi geçti ama Matematik soruları zordu. Genel itibarıyla kolaydı. Yapmadığım soru olmadı. Zaten yanlışlar doğruları götürmüyor. Bilmediklerimi de salladım.

Selen Dörtkardeş

Türkçe çok kolaydı. Matematik idare eder, biraz salladım orada. Din de güzeldi. Sadece Matematiği salladım.

Özge Alcan

Matematik hariç güzeldi. Matematiği salladım.

Esma Şahiner

Sınavım iyiye yakın geçti. En zorlandığımız ders Matematikti. Onun dışında kolaydı.

Selin Nur Aygan

Güzel geçti. Ben de Matematikte zorlandım.

Esra Nur Pekgöz

Sınav güzel geçti. Kolaydı sorular. Matematikte bazı çelişkili sorular vardı ama hepsini yaptım. Bilmediğim, yapamayacağım hiçbir soru olmadı. Hepsini yaptım.

Mustafa Şenyurt

Sınavım iyi geçti. Yapamadığım sorular oldu, onları da salladım.

Cengizhan Dorukoğlu

Sınav kolaydı. Bu sene bir dönem boyunca gördüğümüz dersleri sordular. Din dersinde biraz zorlandım ama yine de yaptım. Türkçe kolaydı, 20 soruyu da yaptım rahatça ama Din dersi yorum sorularında zorlandım. Yorum olmasına rağmen zordu.

Okul kapısında bekleyen öğrenci velilerine de çocuklarının sınava nasıl hazırlandıklarını ve sınavla ilgili beklentilerini sorduk.

Nurcan Şengül

Çocuğunuz sınava nasıl hazırlandı?

Çocuğum dershaneye gitti ve tekrar yaparak sınava hazırlandı. Tabi yeni bir sınav olduğu için bilmediği şeyler de var. Soruları bilmiyor, ne çıkacağını bilmiyor… Bundan sonraki sınavlar daha iyi olacaktır.

Havva Camgöz

Kızım süper çalıştı sınava. Bu çalışmasına göre bir şeyler alacağını umuyorum. Her şey Allah’a kalmış artık. Nasibinde ne varsa onu görecek. Şimdi bir eksiği olabilir, kaydırması olur Allah muhafaza. Böyle kazalar olmadıktan sonra başarılı olacağına inanıyorum.

Sınav öncesinde hem dershaneye gitti hem de özel dersler aldı. Artık başarılı olamıyorlarsa onların hatası oluyor.

Leyla Şenyurt

Çocuğum sınava çok iyi hazırlandı. İnşaallah başarılı olur. Sınavı iyi geçsin diye dua ettik. Sınavı da iyi geçmiş.

On5yirmi5