Resim, müzik ve beden dersleri artık çok önemli

Ortaöğretim
SBS’nin yerine gelen yeni sisteme göre beden eğitimi, resim ve müzik, liseye yerleştirmede büyük avantaj sağlayacak. Zorunlu ve seçmeli dersler içinde ağırlığı toplam haftalık 12 saat olan bu derslerd...
EMOJİLE

SBS’nin yerine gelen yeni sisteme göre beden eğitimi, resim ve müzik, liseye yerleştirmede büyük avantaj sağlayacak. Zorunlu ve seçmeli dersler içinde ağırlığı toplam haftalık 12 saat olan bu derslerden üç yıl boyunca 100 tam puan alanların, yılsonu başarı puanlarında dersbaşı 10’ar puan artış olacak. Öğrencilerin 6. 7. ve 8. sınıflardaki yılsonu başarı puanlarının yüzde 30’u ile son sınıftaki 6 ders (Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Yabancı Dil, Din Kültürü, İnkilap Tarihi) üzerinden yapılacak merkezi sınavların yüzde 70’i lise yerleştirmesinde esas alınacak. 

YİRMİ BİR SEÇMELİ DERS

Öğrenciler seçmeli dersler de dâhil olmak üzere 6. 7. ve 8. sınıfta aldıkları tüm derslerden sorumlu. Seçmeli ders yelpazesinde; ‘müzik’, ‘görsel sanatlar’, ‘spor ve fiziki etkinlikler’, ‘drama’, ‘çevre ve bilim’ gibi toplam 21 ders var.

Akşam