İşçilik yaptı, sonra diş hekimliğini kazandı

Ortaöğretim
 Güngören’de maddi imkansızlıklar nedeniyle okuyamayan Murat Sili, ortaokulu dışarıdan bitirip 20 yaşında liseye yazıldı. Yaşı nedeniyle kayıt sırasında çok zorlanan Sili, bu yıl LYS’...
EMOJİLE

 Güngören’de maddi imkansızlıklar nedeniyle okuyamayan Murat Sili, ortaokulu dışarıdan bitirip 20 yaşında liseye yazıldı. Yaşı nedeniyle kayıt sırasında çok zorlanan Sili, bu yıl LYS’de yüksek bir puan alarak diş hekimliği bölümünü kazandı.
 

Maddi imkanı olmadığı için ilkokuldan sonra okuyamayan Murat Sili’nin (27) hayatı adeta azmin zaferini belgeler nitelikte. İçindeki okuma aşkını atamayan Murat Sili, uzun süre sonra ortaokulu dışarıdan bitirmeyi başardı. Bununla da yetinmeyen Sili, liseye kaydolmak için hareke geçti ancak yaşının 20 olması işlerini iyice zorlaştırdı. Lise müdürleri tarafından yaşı gerekçe gösterilerek okula kaydı yapılmayan Sili, çareyi İstanbul Valiliği’ne giderek yardım istemekte buldu. Valiye okumak istediğini anlatıp, kendisine yardımcı olunmasına isteyen Sili’nin bu arzusu geri çevrilmedi.

Bahçelievler Kemal Hasoğlu Lisesi’ne kaydını yaptıran Sili, ilk zamanlarda olumsuz yaklaşımlardan dolayı çok zorlandı ancak zamanla öğretmenleri onun başasını taktir etmeye başladı. Öğretmenlerinin çabası ve kendi azmi, bu yıl girdiği LYS’de ürün verdi. Sili, İstanbul’da bir diş hekimliği fakültesini kazanmayı başardı. Ayrıca sıralamada 5 bin 900’ncu olarak da önemli bir başarıya imza attı.

Sili, azmin önemine dikkat çekerek duygularını şöyle ifade etti: "Okumak istediğim için açık ilköğretim okuluna kayıt yaptırarak ortaokul diplomasını dışarıdan aldım. Liseye kaydolmak isterken yaşımdan dolayı ön yargı ile yaklaştılar ancak ben yılmadım ve liseye kaydolup bitirdim. Bu yıl da diş hekimliğini kazandım. Çok mutluyum."

Oğlunun başarısıyla gurur duyduğunu söyleyen anne Melek Sili ise, "Oğlum liseye başlayınca hiçbirimizin tahmin edemeyeceği kadar başarılı bir öğrenci oldu. Oğlum ortaokul diplomasını dışarıdan almasına rağmen lisede sayısal derslerde çok başarılı oldu. Bu da hepimizi çok şaşırtıp mutlu etti." diye konuştu.

CİHAN