İHL’ler artık “Anadolu Lisesi”

Ortaöğretim
Bakanlığın 22 farklı Meslek Lisesinin statüsünün Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile çok programlı Anadolu lisesi adı altında yeniden yapılandırmasının ardından 81 ilin valiliklerine İmam Hatip Lisel...
EMOJİLE

Bakanlığın 22 farklı Meslek Lisesinin statüsünün Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile çok programlı Anadolu lisesi adı altında yeniden yapılandırmasının ardından 81 ilin valiliklerine İmam Hatip Liselerine ilişkin de yazı gönderildi.

Buna göre, hem mesleğe hem yükseköğrenime hazırlayıcı programlar uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerinde daha nitelikli ve verimli eğitim vermek amacıyla halen Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Lisesi programı uygulayan okullar, 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak sadece Anadolu İmam Hatip Lisesi programı uygulayacak.

Gelecek yıldan itibaren Anadolu İmam Hatip Liselerinin 9. sınıflarına kayıtlar, 2014 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu’nda yer alacak usul ve esaslar doğrultusunda yapılacak.

Geçen eğitim öğretim yılında ve öncesinde ilköğretim kurumlarından mezun olup, hafızlık eğitimi almak amacıyla örgün eğitimine ara veren öğrencilerden isteyenlerin kayıtları, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde belirtilen şartları taşımaları halinde, Anadolu İmam Hatip Liselerine yapılacak. Bu öğrenciler devlet parasız yatılı pansiyon hizmetlerinden yararlandırılacak.

Okul tabelaları mevzuata göre hazırlanacak ve tabelalarda yalnızca “Anadolu İmam Hatip Lisesi” ibaresi bulunacak.