Yüksek Lisans Rehberi

Mesleki Eğitim
Türkiye’de yüksek lisansını tamamlamış kişilerin yüzde 21’i üst düzey yönetici olarak görev yapıyor. Bu rakam orta düzey yöneticilerde yüzde 38’e kadar yükseliyor. Şirketlerin ve yön...
EMOJİLE

Türkiye’de yüksek lisansını tamamlamış kişilerin yüzde 21’i üst düzey yönetici olarak görev yapıyor. Bu rakam orta düzey yöneticilerde yüzde 38’e kadar yükseliyor. Şirketlerin ve yöneticilerin en çok tercih ettiği yüksek lisans programlarının başında MBA geliyor. Ancak MBA tercihinin yanı sıra Yönetimde Bilişim Teknolojileri, Sanayi Liderleri Programları, Sigortacılık ve Sermaye Piyasası ve Borsa yüksek lisans programları da son yıllarda öne çıkan mastır bölümleri arasında.

MBA birinci sırada

Sektörlere göre yapılan araştırmalarda MBA en çok danışmanlık ve finans ağırlıklı mesleklerde tercih ediliyor. MBA programlarının kabul gördüğü diğer sektörler arasında yüzde 13 ile bilişim ve perakende geliyor. İlaç ve sağlık sektöründe ise MBA yüksek lisansı yapanların oranı yüzde 5’e kadar düşüyor.

Finans

Yüksek lisans programlarının en çok tercih edildiği sektörlerin başında finans bulunuyor. Finans alanında yapılan yüksek lisans oranı yüzde 19’luk payla birinci sırada geliyor. Finans sektöründe MBA’in yanı sıra sanayi liderleri programı, sigotacılık, sermaye piyasası ve borsa, küresel siyaset ve uluslararası ilişkiler, uluslararası ekonomi ve kalkınma ve genel işletmecilik programları öne çıkıyor.

Bilişim teknolojileri

Yüzde 13’lük oranla ikinci sırayı alan bilişim sektöründe ise BT tabanlı teknolojinin kullanım süreçleri ve karlı iş modellerinin yaratılmasını amaçlayan programlar cazip seçenekler arasında.
Yönetimde bilişim teknolojileri (YBT), MBA, mühendislik, matematik ve teknoloji yönetimi parlayan master alanları arasında yer alıyor.

Perakende de iletişim öğrencileri parlıyor

Perakende sektöründe ise iletişim ağırlıklı programlar katılımcılara kariyerlerinde yükselmelerine zemin hazırlıyor. Yaklaşık yüzde 13’ü yüksek lisansını tamamlamış çalışanlardan oluşan sektör; pazarlama iletişimi ve halkla ilişkiler, MBA, küresel işletmecilik ve pazarlama bölümlerini tercih ediyor.

Çalışanların kaçı yüksek lisans yapıyor

Sektör Yüzde
Danışmanlık 25
Finans Hizmetleri, Banka ve Muhasebe 19
Endüstri & Mühendislik 11
Bilişim Teknolojileri ve Telekomünikasyon 13
Kamu Sektörü 7
İlaç ve Sağlık Hizmetleri 5
Perakende, Tüketim Malları & Medya 13
Diğer 7

Mastır yapanların çalıştığı pozisyonlar

Pozisyon Yüzde
Üst Düzey Yönetici veya Şirket Sahibi 21
Orta Düzey Yönetici 37
Uzman 27
Uzman Yardımcısı 2
Asistan 4
Mühendis – Mimar 3
Dnışman 2
Memur 2
Diğer 1