Türkiye için ücretsiz kurs vakti!

Mesleki Eğitim
Büyükşehir belediyelerinin bünyelerinde faaliyet gösteren meslek ve sanat edindirme kursları, vatandaşlara pek çok branşta ücretsiz olarak eğitimler veriyor. Vatandaşların hem mesleki hem de sanatsal ...
EMOJİLE

Büyükşehir belediyelerinin bünyelerinde faaliyet gösteren meslek ve sanat edindirme kursları, vatandaşlara pek çok branşta ücretsiz olarak eğitimler veriyor. Vatandaşların hem mesleki hem de sanatsal yönden gelişmesine katkı sağlayan bu kurslar, pek ilde verdiği eğitimin kalitesiyle özel sektörün de önüne geçmiş durumda.

Özellike el sanatları alanında vatandaşlardan yoğun olarak bu kurslar, her yıl yüzbinlerce kursiyeri ağırlıyor.

On5yirmi5 olarak adeta bir üniversite gibi çalışan kurs merkezlerini sizler için derledik.

 

İstanbulluların Ücretsiz Kurs Merkezi: İSMEK

İstanbul’un her yerinde onlarca şubesi bulunan İSMEK, verdiği 400’den fazla ücretsiz kursla sektörün lideri konumunda. İSMEK’te el sanatlarından dil kurslarına, yemek kurslarından bilişim alanındaki kurslara kadar pek çok branşta ücretsiz eğitim veriliyor.

İSMEK’te dersler genellikle Ekim-Haziran ayları arasında yapılıyor. Derslere devam zorunluluğunun bulunurken, kurs bitiminde kursiyerlere MEB onaylı sertifika da veriliyor.

Unutmadan söyleyelim 2015 İSMEK kayıtları 7 Eylül’de başlıyor. Kayıtlar online olarak da yapılabilecek.

İSMEK kursları hakkında detaylı bilgi için İSMEK’in internet sitesi http://ismek.ibb.gov.tr/ ziyaret edilebilir.

 

Ankara’nın Ücretsiz Kurs Merkezi: BELMEK

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları, toplumda kültür, sanat ve estetik bilincini yaygınlaştırmak, kültürel zenginliklerin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak, kadınları yeni bilgi ve becerilerle donatarak meslek sahibi yapmak, aile ekonomilerini güçlendirmek  amacıyla 1994 yılında “Her ev bir atölye olacak” sloganıyla açıldı.

2014-2015 kurs döneminde BELMEK, 439 usta öğretici ile 6 ana merkez ve 160 kurs yerinde 31 branşta meslek edindirme ve el beceri kursları düzenlenmektedir.

BELMEK’e Kayıt için Gerekli Belgeler

BELMEK’e kayıt yaptırmak isteyen kursiyerler 1 adet fotoğraf ve nüfus cüzdan fotokopisi ile birlikte ilgili kurs merkezine bireysel olarak başvuru yapılması gerekiyor.

BELMEK kursları hakkında detaylı bilgi için www.ankara.bel.tr/kulturel-hizmetler/belmek sitesi ziyaret edilebilir.

 

Bir Halk Üniversitesi: KO-MEK

Kocaeli ilinin ücretsiz kurs merkezi olan Kocaeli Meslek Edindirme Kursları, pek çok branşta ücretsiz olarak kurslar düzenliyor. Kocaeli’nin 12 ilçesinde 44 Kurs Merkezi ile faaliyet gösteren KO-MEK, 371 bin vatandaşa 315 branşta ücretsiz kurs veriyor.

KO-MEK geçtiğimiz yıl eğitim verdiği branşlara bu yıl; Topraksız Tarıma Hazırlık, Pişmaniye Yapımı, Asansör Montajcısı Geliştirme ve Uyum Eğitimi, Asansör Bakımcısı Geliştirme ve Uyum Eğitimi, Doğalgaz İç Tesisatı Cihaz Montajcısı, Hereke Halı Desen Çizimi, Reçme Makineci, Uygulamalı Girişimcilik, Org Eğitimi, Güzel Sanatlara Hazırlık kurslarını da ekledi.

KO-MEK hakkında detaylı bilgi almak için www.komek.org sitesi takip edilebilir.

 

Bursa Meslek ve Sanat Edindirme Kursları

Bursa ilinde hizmet veren BUSMEK, Bursalılara pek çok branşta ücretsiz olarak kurs veriyor. BUSMEK’te 2015-2016 eğitim dönemi kayıtları 24 Ağustos’ta başladı. Kurslara http://busmek.bursa.bel.tr/ adresinden online ön kayıt olunabileceği gibi aynı zamanda BUSMEK kurs merkezlerinden de kayıt yaptırılabiliyor.

2006’dan bu yana Bursalılara ücretsiz sanat ve meslek eğitim kursları veren BUSMEK, yaşam boyu eğitim anlayışıyla Bursalıların pek çok alanda sanat ve mesleki eğitim ihtiyaçlarına cevap veriyor.

BUSMEK’e Nasıl Kayıt Yapılır?

Kurs merkezlerine kayıt yaptırmak isteyen kursiyer adayları http://busmek.bursa.bel.tr/ adresindeki ONLİNE BAŞVURU linkini tıklayarak başvuru yapabilirler. Ön kayıt için kursiyer T.C. Kimlik Numarasını girerek, ilgili tüm seçenekleri hatasız ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bilgileri hatalı olan kursiyerlerin kayıtları geçersiz sayılacaktır. Ayrıca Merinos Yönetim Merkezinden veya 0224 254 30 30 nolu telefon ile eğitimler ve başvurular hakkında bilgi alınabilir.

 

Konya Meslek Edindirme Kursları: KOMEK

KOMEK hayat boyu öğrenme alanında yeniliklerin öncüsü olmak; üretken, hoşgörülü ve sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmek prensibiyle kursiyerlere pek çok branşta ücretsiz eğitimler veriyor

KOMEK kuruluş amacını şöyle açıklıyor; “Halkın yaşam kalitesini yükselterek, toplumsal refahı artırmak için, her yaş ve eğitim düzeyindeki bireylerine hayat boyu öğrenmenin amaçları doğrultusunda; ülkesini seven, bilimsel, akılcı düşünüp, problemlerini çözme becerisi kazanan, enerjilerini ve yeteneklerini ortaya çıkaracak, öğrenme, iş ve yaşam becerileri kazandırmak.”

KOMEK kurslarına www.komek.org/Komek.Web/Login.aspx adresinden online olarak başvuru yapmak mümkün.

 

İZMİR MESLEK EDİNDİRME KURSLARI: İZMEB

İzmir’de yaşayan vatandaşlara ücretsiz kurs hizmeti sunan İZMEB, 11 kurs merkezinde 49 branşta eğitimler veriyor.

İZMEB Kurs Merkezleri 

1-Çamdibi Kurs Merkezi

2-Evka 1 Kurs Merkezi

3-Evka 2 Kurs Merkezi

4-Evka 4 Kurs Merkezi

5-Toros Kurs Merkezi

6-Egekent Kurs Merkezi

7-Gaziemir Kurs Merkezi

8-Karabağlar Kurs Merkezi

9-Tarihi Havagazı Fabrikası Kurs Merkezi

10-Uzundere Kurs Merkezi

11-Bayraklı Kurs Merkezi

İZMEB hakkında detaylı bilgi için http://izmeb.izmir.bel.tr/default.asp sitesi ziyaret edilebilir.

 

İZMİT Meslek Edindirme Kursları: İZMEK

İzmit Belediyesi Meslek Edindirme Kursları İZMEKİzmitli gençlere ve ev hanımlarına yönelik meslek edindirmek ve el becerisi kazanmak amacı ile 2009 yılında açıldı. Bu tarihten beridir de pek çok kursiyer İZMEK kurslarında ücretsiz olarak eğitim gördü.

İZMEK bünyesinde mesleki ve sosyal kültürel kurslar olmak üzere 62 farklı branşta kurs faaliyet gösteriyor. Açıldığından bu yana 10 binin üzerinde kursiyere eğitim verildi.

İZMEK kursları hakkında detaylı bilgi için www.izmit.bel.tr/tr/icerikkategori/2/65/izmek.aspx sitesi ziyaret edilebilir.

 

On5yirmi5