Kooperatiflere eğitim ve sertifikasyon zorunluluğu

Mesleki Eğitim
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğü ile Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilciliği(Ankara) işbirliğiyle gerçekleştirilen eğitim sonunda yapılan sınavda başa...
EMOJİLE

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğü ile Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilciliği(Ankara) işbirliğiyle gerçekleştirilen eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan 132 kişiye, Milli Eğitim Bakanlığı Çanakkale Halk Eğitim Merkezince hazırlanan sertifikalar,Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Merkezi’nde törenle verildi.

Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı’nın “Kooperatif denetim ve yönetim kurulu üyelerine eğitim ve sertifikasyon zorunluluğu getirilecektir” uygulaması  kapsamında,

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte hazırlanan “Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı”, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanarak 2014 yılında uygulamaya konuldu..

Eğitim sonunda sınav yapıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğü ile Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilciliği(Ankara) işbirliğiyle, 6-10 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen eğitim sonunda düzenlenen sınavda, başarılı olan 132 kişiye

Çanakkale Halk Eğitim Merkezince düzenlenen sertifikalar, 02 Nisan’da Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle verildi.

18 Mart Üniversitesi ile “KOOP-GEP İşbirliği Protokolü” imzalandı

Törende,ayrıca Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ile “KOOP-GEP İşbirliği Protokolü”

imzalanırken “Güçlü Kooperatifler İçin Eğitim Stratejileri” başlıklı  bir de panel düzenlendi.. Panelde, Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami SEYMENOĞLU, “Kooperatifçilik eğitimlerinde Bakanlığımız stratejik yaklaşımı” konulu bir sunum yaptı. Panelde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Genel Müdür Yardımcısı Burhan DEMİROK da yer aldı.

Rektör Prof. Dr. Yücel ACER katıldı

Törene,  Çanakkale Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel ACER, Çanakkale Ticaret İl Müdürü Dr. Hüsniye FIRAT ile kooperatif yönetici ve ortakları, DGRV temsilcileri ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra, Bakanlık Gümrük ve Ticaret Uzman Yardımcısı Soner TIĞLI ile Çanakkale İl Müdürlüğü personeli de katıldı..

Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri anlatıldı

Toplantının son bölümünde, Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami SEYMENOĞLU “Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri” konusunda bilgi verdi. Bölgenin özellikle rüzgâr ve güneş enerjisi bakımından potansiyeline dikkat çeken SEYMENOĞLU,  bu alanda kooperatiflerin kurulması, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için faaliyetlere devam edileceğini duyurdu.