İSMEK’ten kurban kesimi eğitimi

Mesleki Eğitim
İSMEK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ile işbirliği gerçekleştirerek kurban bayramı öncesi büyükbaş-küçükbaş hayvan kesimi eğitimlerine başladı. 20 teorik, 20 uygulamalı...
EMOJİLE

İSMEK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ile işbirliği gerçekleştirerek kurban bayramı öncesi büyükbaş-küçükbaş hayvan kesimi eğitimlerine başladı. 20 teorik, 20 uygulamalı olmak üzere 40 saatten oluşan eğitimi tamamlayan katılımcılar sertifikalarını aldı. 8 Ağustos tarihinde başlayan eğitimlerde, bugüne kadar 114 kişi sertifika almaya hak kazandı. Eğitimi tamamlayan 4 grup, hâlihazırda devam eden 2 grup ve 3 yeni başlayacak grup olmak üzere toplam 9 grupla programın tamamlanması düşünülüyor. 

Eğitim, teorik ve pratik olmak üzere iki bölümden oluşuyor.  Öncelikle hayvanların bulunduğu alanda kesim öncesi tanıtım yapılıyor. Modern kesim tesislerinde verilen eğitimin ikinci aşamasında kesim, uygulamalı olarak anlatılıyor.

Kesimler, hijyene son derece önem verilen ortamlarda, veteriner kontrolünde gerçekleştiriliyor. Katılımcılardan da hijyen konusunda çok dikkatli olmaları isteniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurban kesim elemanı olarak yetiştirilen bu kişilere verilen eğitim; araç gereçleri hazırlayabilme, hayvan kesim yerini hazırlama, kesim yapılacak yerin şartlarını iyileştirme, hayvan etleri tahrip etmeden ayırabilme, deriyi tuzlayıp muhafaza edebilme gibi pek çok ayrıntıyı barındırıyor.