“Evde Çocuk Bakımı Projesi”

Mesleki Eğitim
 Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından ortaklaşa finanse edilen “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”ne, İzmir, Bursa ve Antalya’...
EMOJİLE

 Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından ortaklaşa finanse edilen “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”ne, İzmir, Bursa ve Antalya’da 2 bin 962 kişinin kesin kayıt yaptırdığı bildirildi.

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) yapılan yazılı açıklamada, projenin amacının annelerin iş piyasasının dışında kalmalarını engellemek, bu kişileri çalışma hayatına kazandırmak, sigortalı şekilde çalışmalarına imkan sağlamak ve böylece kayıtlı kadın istihdamını artırmak olduğu belirtildi. 

Projeye kayıt yaptırmak üzere başvuran annelerin ön kayıtlarının 25 Haziran’da başladığı belirtilen açıklamada, ön kayıtlar için yaklaşık 38 bin kişinin başvuruda bulunduğu, bunlardan gerekli koşulları sağlayan 9 bin 630’unun ön kaydının tamamlandığı, 2 bin 962 kişinin ise kesin kayıt yaptırdığı bildirildi.

Açıklamada, başvuruları tamamlanan kişilere, proje kapsamındaki hak ve yükümlülüklerini anlatan ve projeyi detaylı tanıtan birer “Anne Bilgilendirme ve Tanıtım Kit”i dağıtıldığı ifade edildi.

Projeden yararlanacakların, hakları, yükümlülükleri, projeye dair haberler, gelişmeler, gerçekleştirilen etkinlikler gibi bilgilere de www.evdecocukbakimi.net adresinden ulaşılabileceğinin belirtildiği açıklamada şunlar kaydedildi: 

“Web sayfamız 17 Eylül tarihi itibariyle aylık ortalama 17 bin 65 tıklanma sayısına ulaşmış, toplamda ise tıklanma sayısı 77 bin 636’ı bulmuştur. Antalya, Bursa ve İzmir illerinde projenin tanıtımı ve geniş kitlelere ulaşımını sağlamak üzere daha önceden hazırlanmış proje broşürü ve el ilanları yerel destek ekibi personeli tarafından dağıtılmış ve afişler halkın sıkça bulunduğu yerlere asılmıştır. Ankara’da bulunan Proje Merkez Ofisi ve Bursa, Antalya ve İzmir illerindeki proje yerel ofislerine kurulan direkt telefon hatları vasıtasıyla, vatandaşların projeye dair soruları cevaplandırılmakta ve çeşitli konulardaki şikayetleri alınmaktadır. Yapılan görüşmelerin kayıt altına alınması amacıyla, proje ofislerine anons cihazı ve ses kayıt sistemi de kurulmuştur.”

Açıklamada, kesin kaydı tamamlanarak projeden yararlanmaya hak kazanan annelerin çalıştırdıkları bakıcılara maaş ve prim ödemelerini nasıl yapacaklarını izah eden Prim ve Maaş Ödeme Kılavuzu’nun da  10 Ağustos’ta SGK Web Sayfası ve Proje Web Sayfasında yayımlandığı belirtildi. 

Proje başvuru sahiplerinden ya da yararlanıcılardan gelen taleplerin ve şikayetlerin değerlendirildiği de ifade edilen açıklamada, 15 Eylül’de gerçekleştirilen ilk destek ödemeleri için altyapı çalışmalarının da başarıyla tamamlandığının ve Bilgi-İşlem Programının ilgili modülünün uygulamaya geçirildiğinin altı çizildi. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme