Yaz tatilinde mutlaka bunları yapın!

Çocuk Eğitimi
Öğrencilerin dört gözle beklediği yaz tatili geldi çattı… Tatilleri hepimiz çok severiz çünkü tatil ertelenmiş planların hayata geçirilebildiği, günlük rutin koşuşturmacalarından uzaklaştığımız,...
EMOJİLE

Öğrencilerin dört gözle beklediği yaz tatili geldi çattı… Tatilleri hepimiz çok severiz çünkü tatil ertelenmiş planların hayata geçirilebildiği, günlük rutin koşuşturmacalarından uzaklaştığımız, günün tamamını kendi istediğimiz gibi şekillendirebileceğimiz zaman dilimleridir. 

Tatil aslında ‘atalet’ kökünden gelir

Her ne kadar tatil kelime kökeni itibariyle ‘atalet’ kelimesinden gelmiş ve ‘tembellik, bir işle meşgul olmama, hareketsiz ve başıboş durmak’ anlamlarına geliyor olsa da bizim için boş zaman anlamına gelmemelidir. Hatta tatil bizim için gece geç vakitlere kadar oturulan, ertesi gün de öğleye kadar uyunan ardından kalkıp kahvaltı yapılan sonra da bütün gün bilgisayar başında oturulan ya da televizyon izlenen zamanlar olmuşsa bir an durup ve ‘tatil’in anlamını sorgulamamız gereken zaman gelmiş demektir.  

Tatil boş zaman mıdır?

Boş zaman kavramı büyük ölçüde işin gerekliliği ve zorlayıcılığından kurtulma, özgürleşme anlamı taşımakla birlikte aslında tarihten bu yana üzerine kafa yorulan konuların başında gelir. Öğrenciler için 3 ay sürecek yaz tatili okulun ve sınavların olmaması nedeniyle boş zaman olarak değerlendirilebilir ancak tatil aslında en iyi değerlendirilmesi gereken, iç dünyamızda kaçırdıklarımıza odaklanmamız gereken zamanlardır…

Peki tatili nasıl değerlendireceğiz? 

Yaz tatili geldiğinde pek çok uzman tatilin iyi değerlendirilmesi noktasında uyarılarda bulunur. Tatilde gezin, oynayın ama ders çalışmayı da unutmayın tarzında uzman değerlendirmeleri hemen hemen birbirine benzer. Biz de bu yaz tatilinde tatile farklı bir boyut katmak için birkaç öneride bulunduk. İşte ayrıntılar…

1. Müzeleri gezin

Yaz tatili boyunca yapılacak en iyi şeylerden bir tanesi görülmesi gereken yerleri ziyaret etmek. Mesela bu yaz bir müze kart alıp, müzeleri ziyaret etmeye ne dersiniz… Topkapı Sarayı, Dolmabahçe, Ayasofya Camii, Yerebatan Sarnıcı ilk aklımıza gelen yerler. Hatta eminiz ki anne babalarınız bile bu ziyarette size keyifle eşlik edeceklerdir. 

2. Boğaz turu yapın

Yaz tatilinde İstanbul’da olacaklar ya da yolu İstanbul’a düşecekler boğaz turu ile İstanbul’un keyfini çıkartabilirler. Eminönü’nden kalkan vapurlarla 10 TL’ye 1,5 saat sürecek bir İstanbul Boğazı turu yapabilirsiniz. 

3. Kur’an kursuna yazılın

Yaz tatilleri Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmek için çok önemli fırsat. Çoğumuz Kur’an-ı Kerim’i okumayı yaz tatillerinde gittiğimiz kurslarda öğrenmişizdir. Hemen hatırlatalım, Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da çocuklara yönelik kurslar veriyor. 

4. Kur’an-ı Kerim’i hatmedin

Kur’an okumayı biliyorsanız, bu yaz tatilinde Kur’an-ı Kerim’i hatmetmeye niyet edin. Ramazan ayı da yaz tatiline denk gelmişken, takip edeceğiniz mukabeleler ile hatim etme gayretinde bulunun. 

5. Teravih namazlarına gidin

Ramazan ayında iftardan sonra teravih namazı için arkadaşlarınızla birlikte toplanıp camide teravih namazı kılın. Böylece hem toplu halde namaz kılmanın zevkine varacak hem de bu anılar yıllar geçse de hiç unutamayacağınız anılar olarak belleğinizde kalmış olacak.

6. Dalından meyve koparın

Şehirde doğup büyümüş büyükler olarak bizlerin en büyük eksiklerinden bir tanesi meyveyi dalından koparıp yemenin ne kadar büyük bir zevk olduğunun farkına varamamış olmak. Bu yaz işte bu zevkin tadına varmak için eğer varsa mutlaka köyünüze gidin, ağaçtan meyve toplayın.

7. Ihlamur kokusunu içinize çekin

Ihlamur ağaçlarının olağanüstü güzel, minik, açık sarı çiçekleri açmaya ve de kokmaya başladı bile. İşte tam da bu zamanlar ıhlamur kokusunu içinize çekmenin vaktidir. Ama acele edin çünkü ıhlamur mevsimi çok kısa…

8. Uçurtma uçurun

Yaz tatili bitmeden mutkala yapmanız gereken şeylerden bir tanesi uçurtma uçurtmak. Uçurtmanızın gökte süzülüşünü izlemek ne kadar da keyiflidir bir düşünsenize… 

9. Anneannenizi, babaannenizi ziyaret edin

Tatil günleri biraz da anneanne ve babaanne günü demek bizim için… Anneanne ya da babaanneniz bir de yaşadığınız yerde uzaktaysa tatil onlarla kavuşmak için gün saymak demektir. 

10. Denize girin

Her yıl denize gitmenize rağmen bir türlü yüzmeyi öğrenemeyenlerden misiniz? Artık şeytanın bacağını kırıp yüzmeyi öğrenmenin vaktidir.

11. Piknik yapın

Piknik yapmayı sevmeyen yoktur herhalde. Mangal, ip atlama, hamak pikniğin olmazsa olmazları… Piknik yapmadan tatil bitmemeli…

12. Oyun oynayın

Tatilde bol bol oyun oynayın ama tabi oyun derken bilgisayar oyunlarını kastetmiyoruz.  Bilgisayara hayatımızı tümden çıkarmak değil ama kontrollü bir şekilde kullanmak çok daha faydalı. Bütün gün bilgisayar karşısında oturmak yerine arkadaşlarınızla birlikte oynayacağınız oyunlar eminiz çok daha eğlenceli olacak.

13. Bisiklet sürün

Biz küçükken bisiklet çocukluğumuzun ayrılmaz bir parçasıydı, bugünün çocukları için de öyle olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bu yaz bisiklet sürmeyi ihmal etmeyin ama tabi trafiğe güvenli alanlarda…

14. Anne ve babanıza yardım edin

Okul zamanlarında anne ve babanıza yardım edecek vakti bulamıyorsunuz belki ama tatil size bu fırsatı sunuyor. Bozulan musluğu tamir eden babanıza ya da sofra kuran annenize yardım etmek hem anne ve babanızı mutlu edecek hem de sorumluluk bilincinizin gelişmesine yardımcı olacaktır.

15. Kitap okuyun

Kitap okumak bir boş zaman faaliyeti değil, aksine zaman ayırılması gereken önemli bir faaliyettir. Kitap okumak algınızı, farkındalığınızı arttıracak, hayata bakış açınızın değişmesine katkı sağlayacaktır. Bu neden yazın mutlaka kitap okumalı!

16. Tercih etmek istediğiniz okulları araştırın

Yaz tatili kimileri için de bir sonraki yıl gideceği okulu seçme vakti.  Bu anlamda liseye girecek öğrencilere tavsiyemiz, tercih etmek istedikleri okulları önceden iyi araştırmaları yönünde olacak. Ayrıca yerleştirme ve kayıt takvimini de takip etmeyi unutmayın!

17. Yaz okullarına katılın

Pek çok belediye, dernek ya da sivil toplum kuruluşu çocukların yaz tatilini iyi bir şekilde değerlendirmesi için yaz okulu faaliyeti düzenliyor. Ücretsiz ve ücretli seçeneklerin bulunduğu yaz okullarında eğlenerek öğrenmenin keyfine varabilirsiniz. Eğer henüz bir yaz okulu konusunda karar vermediyseniz ‘2014 yaz okulları rehberi’mize bir göz atın deriz!

On5yirmi5