Üniversitelere 7 Bin Araştırma Görevlisi Alınacak

Çocuk Eğitimi
tv8’de Erkan Tan’ın konuğu olan AK Parti Karaman Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Elvan, "AK Parti’den önceki dönemde eleman alabilmek için emekli olan perso...
EMOJİLE

tv8’de Erkan Tan’ın konuğu olan AK Parti Karaman Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Elvan, "AK Parti’den önceki dönemde eleman alabilmek için emekli olan personelin ancak yüzde 10’nu alabiliyordunuz. Bu da IMF’nin getirdiği koşullardan bir tanesi idi. Şu anda emekli olan veya kurumundan ayrılan personel sayısının yüzde 50’si kadar dışarıdan atama yetkisi var. 29 bin kişi dışarıdan atama yapılacak kişi sayısı öngörülüyor. Hakimler, savcılar, polisler, askeri personel, SGK personelleri, vergi denetçileri ve özürlüler dahil değil buna. Bunlar istisna kapsamındalar. 7 bin açıktan üniversite araştırma görevlisi atanacak 2012 yılında. 100 binin üzerinde açıktan atamanın olacağını söyleyebiliriz." dedi.

Bütçe ile ilgili de açıklamalarda da bulunan Elvan; "AK Partinin hedeflerine baktığımızda 2009 yılı hariç tüm bütçe hedefleri tutturulmuştur. Harcamalar hedeflerin altında gerçekleşmiştir. 1994-2002 yıllarında önceki iktidarlarda 3 kez bütçe hedefi tutturulmuş ve 6 kez tutturulamamış. Hedeflenenden 2 kat harcama gerçekleşmiştir. Tabii ki bizden öncekilerle kıyas yapacağız. Kendi içerimizdeki kıyasta bütçe hedeflerimiz oldukça başarılı. 5 milyar lira faizden tasarruf sağlamışız. Sosyal Güvenliğe yönelik 52 milyar liralık tasarruf gerçekleştirmişiz. Bütçe son derece gerçekçidir, hedeflerimiz muhafazakâr hedeflerdir." diye konuştu.

Zaman