Türkiye’deki gençlere uluslararası iş fırsatı!

Çocuk Eğitimi
Alternative Energy Solutions Limited Şirketi Yönetim Kurulu Eş Başkanı Erol Günalan, mart ayında Iowa Lakes Estherville Yerleşkesi’nde, Iowa Lakes Community College yetkilileri ve rüzgar türbini...
EMOJİLE

Alternative Energy Solutions Limited Şirketi Yönetim Kurulu Eş Başkanı Erol Günalan, mart ayında Iowa Lakes Estherville Yerleşkesi’nde, Iowa Lakes Community College yetkilileri ve rüzgar türbini üreticilerinin katılımıyla gerçekleştirdikleri toplantıda ‘Wınd Academy Turkey’in kurulmasına karar verildiğini söyledi.

Günalan, ABD’de rüzgar enerjisi ve teknolojisi eğitimini fakülte seviyesinde veren Iowa Lakes Community College ve Alternative Energy Solutions Limited Şirketi ortaklığı ile kurulacak ‘Wınd Academy Turkey’ eğitim merkezinin ekim ayında temelinin atılacağını belirtti.
 
Türkiye’de rüzgar enerjisi konusunda yetişmiş elemanın yok denecek kadar az olduğunu ifade eden Günalan, şöyle devam etti:
 
 “Rüzgar enerjisi alanında çalışacak teknik elemanları yetiştirecek bir eğitim merkezinin açılması Türkiye’ye büyük faydalar sağlayacak. Dünyada doğrudan rüzgar enerjisi sektörüne teknik eleman yetiştiren sadece iki ülke var. Bunlar ABD ve Danimarka. Üçüncü ülke Türkiye olacak. Wınd Academy Turkey kurulduğunda bu merkeze Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya ile dünyanın her yerinden öğrenci kabul edebilecek.”
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Milli Eğitim Bakanlıklarıyla görüşmeler yaptıklarını, araştırmaları sonucunda eğitim merkezinin Antalya’da kurulmasına karar verildiğini aktaran Günalan, “Ağırlıklı olarak Amerikalı öğretim görevlilerinin vereceği 14 haftalık yoğun bir eğitim sonrasında öğrenciler başta rüzgar enerjisi teknolojisi, rüzgar türbini bakım ve onarımı, rüzgar türbini tarla kurulumu ve rüzgar türbini kontrol sistemleri derslerini alarak, Amerikan standartlarını ve deneyimini yakalayacaklar” diye konuştu.
 
Öğrenciler, birçok ülkede iş bulabilecek
 
Öğrencilerin, rüzgar türbini similatörleri ile gerçek ebatta rüzgar türbininin kullanılacağı müfredatla karşılaşabilecekleri her türlü senaryoya yönelik uygulamalı eğitim alacaklarını vurgulayan Günalan, “Eğitimler, OSHA (Amerikan İş ve Sağlık Kurumu) standartları çerçevesinde verilecek. Başarılı öğrencilerin alacakları diplomayla uluslararası alanda iş bulmaları sağlanacak. Çok sayıda ülkede rüzgar enerjisi endüstrisinde çalışan kişiler için alınması zorunlu olan ‘Wind Turbine Climber’ (rüzgar türbini tırmanıcısı) ve ‘Wind Turbine Emergency Rescuer’ (rüzgar türbininde oluşabilecek acil durumlarda, kurtarıcı) sertifikaları verilecek” ifadelerini kullandı.
 
Günalan, bu merkezden mezun olacak teknik elemanların sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla iş bulabileceklerini söyledi. Antalya’da merkez Topallılar Mahallesi’nde 3 bin 500 metrekare alana kurulacak eğitim merkezine 2013 yılında ilk etapta 35 kişi, 2014’de ise 14 haftada bir 105 kursiyerin alınacağını dile getiren Günalan, merkeze, meslek liselerinin motor bölümü, üniversitelerin mekatronik, makine, elektrik ve elektronik bölümlerinden öğrenci kabul edileceğini kaydetti.

eğitimnerde.com