‘Sınav sonucunu değil, çocuğun emeğini ödüllendirin’

Çocuk Eğitimi
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Psikiyatristi Doç. Dr. Nursu Çakın Memik, sınavın sonucunun değil çocuğun emeğinin ödüllendirilmesi gerek...
EMOJİLE

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Psikiyatristi Doç. Dr. Nursu Çakın Memik, sınavın sonucunun değil çocuğun emeğinin ödüllendirilmesi gerektiğini belirtti.

Memik, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının bir çocuğun gelişimi açısından riskli olan ergenlik dönemine denk geldiğini, çok önemsendiği için de çocukların ruhsal açıdan zor bir süreç yaşadıklarını belirtti.

Sınavın, bilgilerin test edildiği bir durum olarak algılanması gerektiğini, çok büyütülmesi veya hiç önemsenmemesinin yanlış olacağını aktaran Memik, sınavın abartılarak hayat-memat meselesi haline getirilmesinin çocuklarda büyük problemlere yol açabileceğini bildirdi.

Çok kaygılı çocuklarda, evde anne-babalarının, okulda öğretmenleri ve yöneticilerinin başta olmak üzere birçok kişinin fazla baskı yapabileceğine dikkati çeken Memik, ‘Anne ve babanın bu olaya verdiği anlam, öğretmenlerin verdiği anlam, çocuğun bu sınava verdiği anlamı doğrudan etkiler ama arkadaşlar arasında rekabet olması, başarının istenmesi ve sürekli bu alanda buna odaklanmak da önemli.’ değerlendirmesinde bulundu.

‘Bazı çocukların, çok iyi bilgi sahibi olup da kaygısı nedeniyle sınavı kötü geçebilir’

TEOG sınavının sadece akademik başarıyı ölçtüğünü ancak çocukların başarılı olduğu birçok alan bulunduğunu dile getiren Memik, çok iyi bilgi sahibi olup da kaygısı, dikkatsizliği nedeniyle yapamayan, o günü kötü geçen, fiziksel bir ağrısı olan ve bu nedenle sınavı kötü geçen çocukların da olabileceğini anlattı.

Memik, bir sınavın bir çocuğun geleceğini tek başına belirlememesi, çocuk sınavı kazanamadı diye ‘başarısız’ şeklinde etiketlenmemesi gerektiğini vurguladı.

Sınavın sonucu yerine çocuğun emeğinin ödüllendirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.