ÖMSS sonuçları haftaya açıklanıyor

Çocuk Eğitimi
Bakan Fatma Şahin, Dünya Engelliler Haftası Şöleni’nde yaptığı konuşmada, engellilerin en önemli sorunun istihdam olduğunu belirterek, "Oturduğumdan beri 10 tane kardeşimin en az yarısı iş ...
EMOJİLE

Bakan Fatma Şahin, Dünya Engelliler Haftası Şöleni’nde yaptığı konuşmada, engellilerin en önemli sorunun istihdam olduğunu belirterek, "Oturduğumdan beri 10 tane kardeşimin en az yarısı iş istediğini söyledi." dedi.

İki hafta önce yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı sonuçlarının gelecek hafta açıklanacağını söyleyen Şahin, "Önce 7 bin kardeşimizi hangi kategoride, hangi puanı aldıysa; karşıda da hangi talep varsa bunu adil şekilde yerleştireceğiz." diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Parti Mamak İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen Dünya Engelliler Haftası Şöleni’ne katıldı. Şahin, burada yaptığı konuşmada, hükümet olarak engellilerin yanında olduklarını belirterek, bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 2005 yılında çıkan yasa ile engelli vatandaşların ilk kez bir yasaya sahip olduğunu hatırlatan Şahin, "Bu yasa ile birlikte hukuki devrim gerçekleşmiştir.

Ama baktık ki esas sorun zihinlerde, gönüllerde, kalplerde. Bir taraftan hukuki devrimi gerçekleştirip bir taraftan da zihinsel devrimi gerçekleştirmeye çalıştık." dedi. Esas engelin elde, ayakta, gözde, kulakta olmadığını söyleyen Şahin, "Bir kardeşimin ayağında sorun varsa, onun elinden, beyninden, kalbinden istifade etmemiz gerektiğini gördük. Herkesin insan olduğunu, hak ettiği insanca yaşam kalitesine ulaşması gerektiğine inandık." diye konuştu.

Engellilerin en önemli sorunlarından birinin istihdam olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle devam etti: "Oturduğumdan beri 10 tane kardeşimin en az yarısı iş istediğini söyledi. En doğal hakkınız. ‘Biz mali olarak destek görüyoruz ama çalışmak istiyoruz’ diyorlar. Biz de sizin çalışmanız için gerekli tüm alt yapıyı oluşturuyoruz. Hem kamuda hem özel sektörde boş olan kadroların doldurulması ile ilgili birebir takipçisiyiz. Yaklaşık iki hafta önce çok önemli bir sınav yapıldı.

60 bin kardeşimizi birebir takip ettik. Evlerinden aldık sınav yerine ulaştırdık. Önümüzdeki hafta sınav sonucu açıklanıyor. Önce 7 bin kardeşimizi hangi kategoride, hangi puanı aldıysa; karşıda da hangi talep varsa bunu adil şekilde yerleştireceğiz. Şimdi ilkokul mezunu kardeşlerimizi kura ile işe yerleştirilmesi ile ilgili talepleri almaya başladık. Bir taraftan da bunun takipçisiyiz."

 Şahin’in konuşmasının ardından ihtiyaç sahibi 9 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye hediye edildi. Programda çok sayıda özürlü vatandaşın Bakan Şahin’e çeşitli konularda taleplerini ilettiği görüldü.

f5haber