Okul stresini önlemenin yolları

Çocuk Eğitimi
Okula ya da eğitim yılına yeni başlayacak çocukların korkularını, streslerini ve ankiseyetelerini anlayabilir ve azaltabilirsiniz. Uluslararası Ruh Sağlığı Enstit üsü’nün bildirgesine göre, genç...
EMOJİLE

Okula ya da eğitim yılına yeni başlayacak çocukların korkularını, streslerini ve ankiseyetelerini anlayabilir ve azaltabilirsiniz. Uluslararası Ruh Sağlığı Enstit üsü’nün bildirgesine göre, gençlerin ve çocukların %25’i okula başlama korkusu ve stresi yaşıyor.
 
Bunların çoğu da aileleri tarafından anlaşılmıyor ve yardım edilemiyor. Yeni okul yılı başlarken, çocukların streslerini ve korkularını anlayıp onlara anne-baba olarak yardım edebilirsiniz. çocuk ankisiyete uzmanı Doktor Ruanda Martin, bu konuda yapabilecekleriniz olduğunu sıralıyor.

Okula dönüş birçok çocuk için strese dönüş olabilir 
 
Yaz tatili, stresli ve anksiyeteli çocuklar için büyük bir rahatlama dönemidir. Okul zamanı geldiğinde çocuklar; sosyal, akademik, duygusal stres altına girer. Dr. Martin, bu dönemde çocukların "eğer kötü not alırsam…"ile başlayan düşüncelerle strese girdiklerini ve huzursuz olduklarını belirtiyor. Dr. Martin, çocuğun bu stresinin gözardı edilmek yerine ortadan kaldırmaya çalışılması gerektiğini belirtiyor ve aşağıdaki önerileri anne-babalara tavsiye ediyor. 
 
Ailenizde fiziksel aktivitelere yer verin
 
Fiziksel aktiviteler ve spor, sadece vücudu zinde tutmak için değil, negatif enerjiyi de atmak için idealdir. Dr. Martin, çocukların haftada en az 3 gün fiziksel aktivitelerde bulunmasını önererek, bunun hem çocuğun stresini azaltmada hem de düzenli ve sağlıklı uyku uyumasında ve sinir sisteminin düzenli çalışmasında faydalı olacağını belirtiyor. 
 
Şekeri azaltın
 
Şekeri azaltarak stresini de azaltabilirsiniz. Beyaz şeker ve beyaz un, beyindeki stres hormonlarını olumsuz yönde etkileyerek daha çabuk sinirlenmeyi ve stres altına girmeyi tetikliyor. Dr. Martin; ara öğün olarak yoğurt, süt, ceviz, fındık verilmesini öneriyor. 
 
Güneşten yararlanın 
 
Güneş ışınlarının rahatlatıcı etkisinden sonbahar ve kış aylarında da yararlanılması gerektiğini, çocukların stresinin böylece azaldığını belirten Dr. Martin, okul başlamadan mümkün olduğunca çocuklarınızla açık havada vakit geçirin diyor. 
 
Plan yapın 
 
Haftayı, ayı planlamak, organize etmek ve yapılacakları sıraya koymanın, çocukların streslerini azalttığını belirten Dr. Martin, anne-babaların bunu ciddiye alıp plan yapmaları gerektiğini, böylece çocuğun hedefe daha iyi odaklanabildiğini ve başarılarının arttığını belirtiyor. 
 
Uykuya öncelik 
 
Eğer stresli bir çocuğunuz varsa, uykusuna çok önem vermelisiniz. Okul başlamadan 2 hafta öncesinde okul zamanı uyku saatinde yatması ve yeterli uykuyu almış olduğundan emin olun. Dr. Martin, stresli çocukların uykularının çok önemli olduğunu iyi ve sağlıklı uyku uyumanın stres seviyesini azalttığını önemle vurguluyor. 
 
Pamuklu giysiler tercih edin 
 
Stresli ya da strese meyilli çocuklar için Dr. Martin okul giysilerinin pamuklu olması gerektiğini, mümkünse en yumuşak kotondan yapılmış süveter, gömleklerin seçilmesini öneriyor. Stres seviyesinin azalmasında pamuklu giysilerin öneminin çok büyük olduğunu ve çocuğun kendini daha rahat ve güvende hissedeceğini belirtiyor. 
 
Dağınıklığa son 
 
Uzun yaz tatilinin son günlerinde çocuklarının odalarının tam bir savaş alanı olabileceğini ama okulun açılmasının az kaldığı şu günlerde odalarını kendilerinin toplaması gerektiğini, böylece okul havası ve disipline girmeye yavaş yavaş alışacaklarını belirten Dr. Martin, bu düzen ve toplama işinin çocuk kaç yaşında olursa olsun kendisinin yapması gerektiğini özenle vurguluyor. 
 
Terapi gerekli olabilir 
 
Okulların açılmasına az bir zaman kala çocuğun stresinde çoğalma olursa, kendini yetersiz hissederse, ağlama krizlerine girip başaramama hissi yaşarsa, mutlaka bir uzman psikoloğa gidilmesi gerektiğini belirten Dr.Martin, ankisiyete ve stresin önüne geçilmezse ileride daha büyük mental sorunlarla karşılaşılabileceğini belirtiyor.

Womenist.net