Milli Eğitim Bakanı’ndan öğrencilere müjde

Çocuk Eğitimi
Dinçer, düzenlemenin sadece kıyafetlere değil saçları da ilgilendirdiğini ifade ederek "Artık erkek öğrenciler okula uzun saçlı gelebilecek" dedi. Dinçer, düzenlemeyle öğrencilerin kendıleri...
EMOJİLE

Dinçer, düzenlemenin sadece kıyafetlere değil saçları da ilgilendirdiğini ifade ederek "Artık erkek öğrenciler okula uzun saçlı gelebilecek" dedi. Dinçer, düzenlemeyle öğrencilerin kendılerine güven kazanmasını amaçladıklarını ifade etti.

Türbanın yolunun açıldığı eleştirilerine de yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer,  şunları söyledi:

"Kıyafetin dışında okullarımıza bazı serbestlilikler getiriyoruz. Okullarımız bunları uygularsa mutlu olurum. Örneğin çocuklar okula uzun saçları ile gelebilecekler. Hepiniz biliyorsunuz normalde okulda öğrencilerimiz saçlarını biraz uzatırsa yönetmelik kısa saçlı olacaklar dedikleri için okuldan gönderilebiliyorlar hatta bizim zamanımızda çocukların saçlarını makasla kesiyorlardı. Şimdi artık bunlara gerek yok, çocuklar saçlarını temiz tutmak kaydıyla uzun bırakabilecekler. 

Gelir düzensizliği serbest kıyafetin en haklı gerekçesi olarak gözüküyor ama buna rağmen çok doğru bir eleştiri değil. Türkiye’nin içinde bulunduğu gelişmişlik seviyesine baktığımız zaman zaten çocuklarımız için örneğin ayakkabı ve pantolon serbest. Özellikle zengin ve fakır çocuk arasındaki en belirgin farklılık ayakkabı üzerinden görülebiliyor. Bu nedenle ciddi bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum ama burada başka birşey daha söylemeliyiz. Çocuklarının serbest kıyafet giymelerinin aslında onlara bir güven sağlayacağı kanaatini taşıyorum.  Normalde günlük hayatında nasılsa okulda da öyle olacak ve bir takım şeyleri, önlük ve forma üzerinden gizlemek zorunda kalmayacak.  

İmam Hatip okullarında zaten çocuklarımız meslek derslerinde örtünüyorlar. İmam Hatip okullarında çocuklarımız örtünmeye devam edecekler. Diğer okullar da Kuran-ı Kerim derslerinde örtünebilecek. Kuran-ı Kerim dinlemenin adap ve usulü vardır. Biz de o derste Kuran-ı Kerim’in adap ve usulüne uyacağız. Onun dışında türban serbest değil. Diz üstü etek ve yırtmaçlı etek de yasak.”

hürriyet