Kürtçe öğretmenleri Artuklu üniversitesinden

Çocuk Eğitimi
Bakanlık, bu amaçla halen Kürtçe eğitim veren Mardin Artuklu Üniversitesi’yle (MAÜ) irtibata geçerek rektörlükten hem brifing almış hem de kendilerinden Kürtçe eğitim ile ilgili bir rapor istemi...
EMOJİLE

Bakanlık, bu amaçla halen Kürtçe eğitim veren Mardin Artuklu Üniversitesi’yle (MAÜ) irtibata geçerek rektörlükten hem brifing almış hem de kendilerinden Kürtçe eğitim ile ilgili bir rapor istemişti.

Rapor doğrultusunda Bakanlık, Mardin Artuklu Üniversitesi’ne bin, Bingöl Üniversitesi’ne ise 200 öğretmen yetiştirmek üzere görev verdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın önerisi üzerine, Kürtçe öğretmeni yetiştirmek amacıyla Mardin Artuklu Üniversitesi Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı bünyesinde 2012-2013 öğretim yılının eylül ve şubat aylarında 500’er tezsiz yüksek lisans öğrencisi alınacak. Bir yıl süreli bu programdan mezun olacak adaylar Kürtçe öğretmeni olarak atanacak.

Tezsiz yüksek lisans programına başvuru koşulları ise eğitim fakültelerinin Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliği mezunlarıyla, fen edebiyat fakültesinin Türk dili ve edebiyatı ile çağdaş Türk lehçeleri bölümlerinden mezun olanlar başvurabilir. Bu bölümlerden mezun olup formasyonu olmayanlara alan dersleriyle birlikte formasyon dersleri de verilecek.

Başvuruda ALES sözel puanından en az 55 puan alma şartı aranacak. Başvuru tarihleri 25 Haziran-27 Temmuz 2012, yazılı sınav 28 Temmuz 2012, sonuçların ilan tarihi 3 Ağustos 2012 ve kesin kayıt tarihi ise 6-31 Ağustos 2012 olarak belirlendi.