Kapatılan köy okullarına ‘4+4+4’ müjdesi

Çocuk Eğitimi
Kamuoyunda ‘4+4+4’ olarak bilinen yeni eğitim sisteminin ilkokuldaki öğrenci sayısını arttırması beklentisi, öğrenci mevcudu yetersizliği nedeniyle kapatılan köy okullarının yeniden açılma...
EMOJİLE

Kamuoyunda ‘4+4+4’ olarak bilinen yeni eğitim sisteminin ilkokuldaki öğrenci sayısını arttırması beklentisi, öğrenci mevcudu yetersizliği nedeniyle kapatılan köy okullarının yeniden açılmasını gündeme getirdi. Yeni sisteme ilişkin okul planlaması İl Milli Eğitim Müdürlükleri yapmaya başladı. İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, 26 köy okulunun yeniden açılmasını kararlaştırdı.

İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, 2012-2013 yılından itibaren hayata geçecek yeni sisteme yönelik hazırlıklarını tamamladıklarını açıkladı.

Okul planlamalarını 4 şekilde yaptıklarını anlatan Bardakcı, birbirine yakın, aynı kayıt bölgesindeki okulları ilkokul ve ortaokul olarak planladıklarını, aynı bahçe içinde birkaç bloklu okullarda ise blokları ilkokul ve ortaokul olarak ayırdıklarını kaydetti. Bardakcı, bölgesinde tek olan başka bir okulla öğrenci paylaşımı yapamayacak okulları sabahçı-öğlenci olacak şekilde ilkokul ve ortaokul olarak planladıklarını belirterek, ”Okula başlama yaşıyla ilgili de düzenleme yapılan yeni sistemle, ilkokulda öğrenci sayısında artış olacağından, kapatılan 26 köy okulunu tekrar açacağız” dedi.

Bardakcı, açılacak köy okullarının yaz aylarında onarılacağını da dile getirdi:

”Bu çalışmalar için ödeneğimiz var. Köylere Hizmet Götürme Birliklerine ödenek aktarıp, bakım ve onarım yaptıracağız. Mümkün olduğunca birleştirilmiş sınıflar olmadan, 1, 2, 3 ve 4. sınıfların bağımsız sınıf olabileceği, 4 öğretmenin ayrı ayrı şubeleri okutabileceği şekilde açmaya çalışacağız. Köy okullarının açılmasıyla taşımalı sistemin bir kısmı da normale dönmüş olacak, kendi bölgelerinde eğitim yapma şansı bulacak.”

Planlama kapsamında, daha önce öğrenci mevcudu yetersizliği nedeniyle kapatılmış olan Aliağa’da 3, Bayındır’da 3, Bergama’da 6, Gaziemir’de 1, Kemalpaşa’da 2, Kınık’ta 4, Ödemiş’te 1, Seferihisar’da 2, Torbalı’da 2 ve Urla’da 2 okul yeniden açılacak.

Yeni sistem nedeniyle bazı velilerin okul planlamasına yönelik tedirginlik yaşadığını kaydeden Bardakçı, okul binası değişecek öğrencilerin, öğretmenlerinin ve okul kıyafetlerinin değişmeyeceğini belirterek, ”Ayrıca servis ihtiyacına gerek bırakmayacak bir planlama yaptık” dedi.

Bardakçı, planlama sonucunda 379 ilkokul ve 290 ortaokul oluşturduklarını, 168 okulda da sabahçı ve öğlenci olarak ilkokul ve ortaokul planlaması yaptıklarını da belirtti.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme