Hem elif be te Hem Aktivite

Çocuk Eğitimi
Fatma Turan’ın haberi    Öyle ya çocuklar hem Kur’an öğrenip dinî eğitim almalı hem de sosyal aktivitelerde bulunabilmeli. Çocukları bu yıl oldukça kapsamlı ve yeni et...
EMOJİLE

Fatma Turan’ın haberi   

Öyle ya çocuklar hem Kur’an öğrenip dinî eğitim almalı hem de sosyal aktivitelerde bulunabilmeli. Çocukları bu yıl oldukça kapsamlı ve yeni etkinlikler bekliyor.

Okulların kapanmasına bir hafta kaldı. Yorucu bir yılın ardından öğrencileri keyifli bir tatil bekliyor. Aileler, çocuklarının tatilde ne yapacaklarını, tatili en verimli şekilde nasıl değerlendireceklerini düşünüyor. Televizyonun, internetin, oyun salonlarının gençleri esir aldığı dönemde ailelerin en büyük yardımcısı da dini eğitim veren merkezler ve yaz okulları oluyor. Bu okulların, zihinlerde her ne kadar yazın da ders çalışmaya davet ettiği gibi bir algı olsa da işin gerçeği öyle değil. Çocuklar yaz okullarında hem dini bilgiler öğreniyor hem hoşça vakit geçiriyor hem de yeni arkadaşlar ediniyor. Yaz eğitimlerinin içeriğini merak eden ya da "Acaba çocuğumu nereye göndereyim?" diye düşünen aileler için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, belediyelerin, spor kulüplerinin düzenlediği aktiviteleri araştırdık ve bu yıl yeni ne hizmet vereceklerini öğrendik.

Bu yeniliklerden biri camilerde ve Kur’an kurslarında yaşanıyor. Çocukların yaz aylarında camiye gidip Kur’an öğrenmesi eskiden beri var olan bir gelenek. Şimdilerdeyse mahalle arasındaki camiler ve Kur’an kurslarındaki dersler, çok daha profesyonel yapılıyor. Dini bilgilerin yanında sosyal aktivitelerle de içerik oldukça zenginleştirilmiş. Kur’an öğretimi ve dini bilgilerden sonra çocuklar hocalarıyla birlikte yüzmeye, pikniğe gidecek, sportif ve kültürel etkinliklerde bulunacak. Yaz okullarındaysa her yıl ders verilen yüzme, voleybol, basketbol, tenis gibi sportif etkinliklerin yanında çocukları bu yıl yelken, keman, piyano, sualtı dalış, kukla gibi aktiviteler bekliyor. Belediyelerin yaz okulları ücretsiz. Hatta bazıları çocuğu servisle alıp eve yine servisle bırakıyor. İşte çocuklar için yaz programlarının içerikleri.

***

Çocuklar Kur’an’ı severek öğrenecek

Bu yaz hem Kur’an ve dinî bilgiler öğrenmesi hem de sosyal aktivitelerde bulunmasını isteyen ailelerin çocuklarını keyifli bir yaz tatili bekliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye’deki bütün camilerde ve Kur’an kurslarında okutulmak üzere üç ayrı "Dinimizi Öğreniyoruz" kitabı hazırladı. Yaz okullarına özel akademisyenler tarafından hazırlanan kitap oldukça eğlenceli. Kitaptaki bulmacalarla, oyunlarla, renkli fotoğraflarla çocukların dinini daha kolay öğrenmesi amaçlanmış.

İstanbul’da 3 bin camide ve 600 Kur’an kursunda imam, müezzin ve İstanbul Müftülüğü’nün fahri olarak görevlendirdiği kişiler ders verecek.

İstanbul İl Müftü Yardımcısı Kadriye Avcı Erdemli, eğitim verecek kişileri seminerlerle yaz kurslarına hazırladıklarını söylüyor. Çocuklara günde üç saat ders verileceğini ve bunun muhakkak namaz saatine denk gelecek şekilde ayarlandığını anlatan Erdemli, "Hocalarıyla ve büyükleriyle camide namaz kılmaya alışmaları önemli. Ders bittikten sonra erkek öğrenciler hocalarıyla pikniğe, belediyelerin yüzme havuzlarına gidiyor. Kız çocukları için de el becerilerini geliştirici çalışmaların yanında Halk Eğitim’den hocalar ders veriyor. Dikiş dikmeyi, pasta yapmayı öğreniyorlar." diyor.

Derslerin 27 Haziran’da başlayıp iki ay devam edeceğini söyleyen Erdemli, kur’lu sistemle eğitim verildiği için çocukların istediğinde tatil beldesi ya da başka şehirde derslerine devam edebileceklerini söylüyor.

***

Çocuğun karakteri verilen eğitime göre şekillenir

Nurullah Dağ (Din eğitimcisi ve ilahiyatçı): Din eğitimi, doğuştan ölüm anına kadar süren bir şahsiyet terbiyesidir. Bu terbiyede bebeklik ve çocukluk yıllarının büyük etkisi var. Gelişimin en hassas olduğu kabul edilen bu dönemde ebeveyne çok büyük sorumluluklar düşer. Bu dönem öylesine önemlidir ki, ebeveyn bu zaman dilimlerinde kişiliğe adeta çekirdek niteliğinde birtakım unsurlar yerleştirir.

Eğitimin dayandığı temel ilke sevgidir. Eğitimde sevgi, çocuklara, insanlara ve bütün yaratıklara karşı ilgi ve şefkatle davranmayı gerektirir. Sevgi, ana-babanın ve eğiticinin temel kişilik özelliğidir. Bununla birlikte sevginin bağımlı olduğu bir diğer konu da güvendir. İlk çocukluk ve ergenlik yıllarında çocuğun güven ve sevgiye ihtiyacı vardır.

Çocuk, ebeveyn ve eğiticilere birer emanettir. Bu sebeple din eğitiminde terbiye yetişkinlere ve eğiticilere aittir. Çocuğa gerekli olan bu bilgileri vermek öncelikle yetişkin ve eğiticilerin eğitimine bağlıdır.

***

Başarının ödülü kamp

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde futbol, voleybol, basketbol, tenis, yüzme, diksiyon, müzik, İngilizce ve halk oyunları branşlarında eğitimler verilecek. Derslere başlama tarihi henüz belirlenmedi. Ankara’daki ilköğretim okullarında belirli başarı düzeyini yakalayan öğrenciler de Akçay tatil kampında bir hafta boyunca tatil imkânı bulacak.

10 bin sporcu çocuk

İzmir Büyükşehir Belediyesi; buz sporları, basketbol, futbol, tenis, voleybol, jimnastik, atletizm, judo, masa tenisi, tekvando, güreş, satranç ve halk oyunlarında eğitimler verecek. Atletizm, futbol, güreş ve judo branşlarında eğitimler ücretsizken diğer branşların katılım ücretleri 15-50 TL arasında değişiyor. Fuar Celal Atik Spor Salonu 0 232 425 04 21, Bostanlı Spor Tesisleri 0 232 362 48 28

Yelken turu ve dalış

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde amatör denizcilik, sualtı dalış, yelkenli, basketbol, karate, tenis, masa tenisi, güreş, bilardo, izcilik, yüzme gibi branşlar bulunuyor. Bütün alanlarda dersler 20 Haziran’da başlayacakken, yelkenli 1 Temmuz, sualtı dalış 22 Ağustos’ta başlayacak. İzcilik ve güreş ücretsizken, yüzme ve tenis 90, basketbol ve voleybol 80, karate ve masa tenisi 50, bilardo 40, yelkenli, amatör denizcilik ve sualtı dalış 100 lira. İletişim: 0 224 234 77 92

Yazın spor kulüplerine

Kayseri Büyükşehir Belediyesi çocuklara; tenis, yüzme, futbol, satranç, voleybol, jimnastik, basketbol, boks, kickboks, judo, tekvando, masa tenisi, halk oyunları, halter, okçuluk ve badminton branşlarıyla hizmet verecek. Yetenekli öğrenciler amatör ve profesyonel spor kulüplerinin altyapılarına yönlendirilecek. Dersler, 13 Haziran’da başlayıp 10 Eylül’de sona erecek. Telefon: 0 352 337 37 88

2 bin kişi yaz okulunda

Bahçelievler Belediyesi’nin düzenleyeceği yaz okulu 7-14 yaş arası çocuklara yönelik. Sportif ve kültürel faaliyetlerden oluşan yaz okulunda; satranç, tiyatro, yüzme, basketbol, voleybol, tekvando, judo, karate ve İngilizce branşları yer alıyor. Dersler; 14 Haziran’da başlayıp 4 Ağustos’ta sona erecek. Kurslara, 2 bin 400 öğrenci katılabilecek.

Beyoğlu’nun yetenekli çocukları lisans alacak

Beyoğlu Belediyesi’nde program 27 Haziran’da başlıyor. Yaz okulları organizasyonlarında; yelken, yüzme, futbol, basketbol, voleybol ve güreş olacak. Antrenörler denetiminde gerçekleşecek kurslar sonucunda yetenekli çocuklara lisans çıkarttırılacak. Böylece çocuklar amatör spor kulüplerinin altyapı takımlarında spora devam etme imkânı bulacaklar.

Yeni branşlar var

Zeytinburnulu çocukları bu yıl yeni branşlar bekliyor. Geçtiğimiz yıl bağlama, gitar, keman, ebru, resim, fotoğraf, diksiyon, tiyatro gibi alanlarda eğitim verilirken bu yıl yenileri eklendi. Piyano, kukla, halkoyunu, geleneksel çocuk oyunları atölyesinde çocuklar ilk kez eğitim alacak. 17 Haziran kayıt için son günken, dersler 20 Haziran’da başlayıp 20 Ağustos’ta son bulacak.

Çocuklara servis

Bağcılar Belediyesi’nde öğrencilere antrenörler eşliğinde, futbol, basketbol, voleybol, atletizm ve kort tenisi eğitimleri verilecek. 8- 14 yaş arasındaki çocukların katılabileceği programlar 20 Haziran’da başlıyor. Programa katılan öğrenciler, evlerinden servis araçlarıyla alınarak yine aynı araçlarla evlerine bırakılacak.

Üsküdar’da bisiklet şenliği

Üsküdar Belediyesi yaz okullarında dersler biraz farklı işleniyor. 09.00’da başlayan dersler 17.00’de sona eriyor. Derslerde; bilgisayar eğitimi, sesli kitap okuma, kütüphanede hikâyeler dünyasına yolculuk, satranç, çocuk oyunları, film gösterimi, temizlik eğitimi, belgesel gibi etkinlikler var. Ayrıca "Ay Işığı Bisiklet Kulübü" ile çocuklar sevindirilecek. 20’li gruplar halinde mahallelere bisiklet turları düzenlenecek. Bisikleti olmayan çocuklar bu keyfi yaşarken bisiklet kullanmayı bilmeyenler de öğretmenleri eşliğinde pedal çevirmeyi öğrenecek.

Zaman