Hakim ve savcılığa geçiş sınavına inceleme

Çocuk Eğitimi
TBMM Genel Kurulu’nda, kamuoyunda ”3. Yargı Paketi” olarak adlandırılan Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı̵...
EMOJİLE

TBMM Genel Kurulu’nda, kamuoyunda ”3. Yargı Paketi” olarak adlandırılan Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri, 1. bölüm üzerinde sürüyor. 

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, yargı alanında iktidar ve cemaat referansını esas alan bir yapılanma sürecinin başladığını ileri sürdü. 

Kart, avukatlıktan yargıçlığa geçiş sınavıyla ilgili iddialar olduğunu, sınavı kazanacakların adının, sonuçlar açıklanmadan 15 gün önce internette yer aldığını ileri sürdü. Bunlar arasında büro ve karı-koca ilişkisi olan isimler bulunduğunu belirten Kart, ”Kazananlar arasında AKP’nin il genel meclisi üyeleri de bulunuyor. Bu kişiler daha önceki sınavlarda 40-45  puan alırken bu sınavda 80-85 puan alıyorlar. 271 kişi bu şekilde sınavı kazanıyor. Ama Adalet Bakanı bu iddialara yanıt vermiyor” diye konuştu. 

AK Parti’li milletvekillerinin kendisine tepki göstermesi  üzerine Kart, ”Sizin vicdanlarınız nasır bağlamış. Ne kadar ucuz yollara başvuruyorsunuz. Ne kadar duyarsız, milletvekili duygusundan uzak olduğunuzu itiraf ediyorsunuz” karşılığını verdi.  

Adalet Bakanı Ergin, Kart’ın iddialarına yanıt verirken, avukatlıktan hakim savcılık mesleğine geçiş sınavlarının ÖSYM tarafından  yapıldığın belirterek, ”Bu sınavların sonuçlarını belirlemek, açıklamak ÖSYM’ye aittir. Adalet Bakanlığı’nın en ufak bir yetkisi yoktur. ÖSYM Başkanlığı bu iddiaları incelemektedir. Bu iddialara ilişkin bulgu elde edildiğinde tarafımıza bildirilecek ve gereği yapılacak” dedi. 

Kart’ın basın toplantıları ve TBMM Genel Kurulu’nda dile getirdiği birçok açıklamanın ”ayağı yere basmayan açıklamalar” olduğunu ifade ederek Kart’ın bir süre önce Milli Piyango çekilişlerinde hile yapıldığını, Adalet Bakanlığı’nda yabancı hakim ve ajanların çalıştığına ilişkin iddiaları gündeme getirdiğini ve sorular yönelttiğini anımsattı. 

Ergin, ”Bu sorulara her defasında yazılı, sözlü cevaplar verilmesine rağmen iftira niteliğindeki iddiaların bu kürsüden dile getirmekten çekinmemiştir. Ancak Sayın Kart’ın bu tür iftiraları dile getirmesinden ötürü işi gücü bırakıp ona cevap verecek mecalimiz yoktur” diye konuştu. 

CHP’li Kart, Ergin’in ardından yeniden söz alarak, yargı alanında ABD ile yapılan değişim programına ilişkin sorulara Adalet Bakanı’nın yanıt vermediğini, ancak ABD Büyükelçiliği yetkililerinin Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerini programla ilgili resepsiyona davet ederek yanıt verdiğini söyledi. Kart, ”Siz neden cevap vermiyorsunuz, gizlemek istediğiniz bir yapı mı var, illegal yapı mı var? İllegal yapı iddiamız boş değildir. Tutuklama ve tahliyelerde hakim savcılar dışında etkili olan başka mekanizmalar var” dedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme