Diyanet’in yaz kursları Pazartesi başlıyor

Çocuk Eğitimi
Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Ali Erbaş, geçen sene düzenledikleri yaz Kur’an-ı Kerim kurslarına 3 milyon 59 bin öğrencinin katıldığını bildirdi. “Bu seneki kurs...
EMOJİLE

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Ali Erbaş, geçen sene düzenledikleri yaz Kur’an-ı Kerim kurslarına 3 milyon 59 bin öğrencinin katıldığını bildirdi.

“Bu seneki kurslara katılımın daha fazla olmasını bekliyoruz” ifadesini kullanan Erbaş, yaz Kur’an kurslarının üç dönem olarak düzenleneceğini söyledi.

Kursların ilk döneminin 23 Haziran’da başlayacağını belirten Erbaş, üçer haftalık üç dönemde kursların tamamlanacağını anlattı.

Kursların dört haftasının ramazan ayına denk geldiğine dikkati çeken Erbaş, “Geçen sene de kursların belli bir dönemi ramazan ayına denk geliyordu. ‘Ramazanda acaba öğrenci sayısı düşer mi’ diye endişe ediyorduk. Düşmedi. Bu sene de ramazan ayının bereketiyle daha fazla çocuğumuza, gencimize ulaşmaya çalışacağız” diye konuştu.

Yaz Kur’an kurslarına katılım yaşına ilişkin bilgi veren Erbaş, kurslara çoğunlukla 10-14 yaş arası çocukların geldiğini, ancak herhangi bir yaş sınırının olmadığını belirtti. Yaptıkları programlar kapsamında 4-6 yaş grubundan çocukların da kurslara gelebileceğini ifade eden Erbaş, şunları söyledi:

“Onlarla ilgili materyal çalışmalarımızı tamamladık, hocalarımıza rehberlik yapacak kitap çalışmalarımız ise devam ediyor. 4-6 yaş grubu çocuklarımız için ayrı program ve müfredat yaptık. İmkanlarımız ölçüsünde Kur’an kurslarımızda bu yaş grubundaki çocuklarımıza ayrı sınıflar oluşturuyoruz. Camilerimizde ise yine imkanlarımız nispetinde seviye tespiti yaparak kur sistemi uyguluyoruz. Yani çocuklarımızı mümkün olduğunca yaş ve seviyelerine göre gruplandırıp ayrı mekanlarda ya da farklı zamanlarda eğitime almaya çalışıyoruz.”

Sportif faaliyetler

Geçen sene Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında yaz Kur’an kurslarına katılan çocuklardan 60 binden fazlasının sportif faaliyetlerden yararlandığını ifade eden Erbaş, söz konusu uygulamanın bu sene de devam edeceğini söyledi.

Bu uygulama sırasında bazı sıkıntıların da yaşandığını hatırlatan Erbaş, “Bu etkinliklerin camilerin içinde değil, dışında, spor il müdürlüğünün veya belediyelerin hazırladığı mekanlarda yapılması gerekir” dedi.

Erbaş, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayacak etkinliklere önem verdiklerini belirtti. Erbaş, bütün kurs süresi içerisinde velilerin kurs öğreticileriyle irtibat halinde olmasının çocuklarının eğitim ve öğretiminde daha verimli sonuç alınmasına katkı sağlayacağını da vurgulayarak, ülke olarak bereketli bir yaz Kur’an kursu döneminin yaşanacağına inandığını ifade etti.

2014 YAZ OKULLARI REHBERİ HABERİMİZİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!