Devamsız liseliyi kurtaran karar

Çocuk Eğitimi
Safure Cantürk’ün haberi Ankara 12. İdare Mahkemesi, 12. sınıf öğrencileri için tarihi bir karar aldı. 12. sınıfta tüm derslerden başarılı öğrenci devamsızlıktan kalamayacak. Başarılı öğrenciyi ...
EMOJİLE

Safure Cantürk’ün haberi

Ankara 12. İdare Mahkemesi, 12. sınıf öğrencileri için tarihi bir karar aldı. 12. sınıfta tüm derslerden başarılı öğrenci devamsızlıktan kalamayacak. Başarılı öğrenciyi devamsızlıktan bırakan müdür hakkında da soruşturma açılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, uygulamanın aynı durumdaki tüm öğrencileri kapsayacağını açıkladı.

‘İDARE UYARMALIYDI’
Ankara Çankaya ilçesi Sancak Lisesi ve İncesu liselerinde öğrenim gören bazı öğrenciler, derslerinde başarılı olmalarına rağmen ‘özürlü ve özürsüz’ devamsızlıklarında 45 günlük toplam süreyi aşmaları nedeniyle sınıfta kaldı. Sancak Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Nimet Sedef Emingül, konuyu mahkemeye götürdü. Ankara 12. İdare Mahkemesi, işlemin hukuka aykırı olduğunu belirterek yürütmesini durdurdu. Mahkeme, 46.5 gün devamsızlığı olduğu için sınıfta kalan Emingül’ün tüm derslerden başarılı olduğunu ve devamsızlıktan kalamayacağını belirtirken, okul idaresinin öğrenciyi ve ailesini uyarmadığı için görevlerini ihmal ettiğine karar verdi. MEB de kararı emsal kabul ederek, bu sene başarılı ama devamsızlıktan kalan öğrencilere sınıf geçirilmesine karar verdi. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, okullara bir yazı göndererek, aynı durumdaki tüm 12. sınıf öğrencilerinin de aynı uygulamadan yararlandırılması ve tesis edilen işlemde kusuru bulunan okul yöneticileri ve diğer ilgililer hakkında gerekli idari işlemlerin yapılmasını istedi.

Sabah
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme