Çocuklara sınır koymada altın kurallar

Çocuk Eğitimi
Çocukların ve ergenlik çağındaki gençler tanımları açık, net sınırlara ihtiyaç duyduğunu belirten uzmanlar onlardan ne beklendiğini, diğer insanlarla birlikteyken durdukları yeri, ne kadar ileri gideb...
EMOJİLE

Çocukların ve ergenlik çağındaki gençler tanımları açık, net sınırlara ihtiyaç duyduğunu belirten uzmanlar onlardan ne beklendiğini, diğer insanlarla birlikteyken durdukları yeri, ne kadar ileri gidebileceklerini ve ileri gittiklerinde neler olabileceğini bilmek istediklerine dikkat çekiyor. Kültür2000 Koleji Rehberlik Servisi uzmanları  anne ve babaların çocuklarına sınır koymakta neden zorlandığını ise şu şekilde açıklıyor; “Birçok anne baba için çocuğun bitmek bilmeyen taleplerine “hayır” diyebilmek çok zordur. Bazı ebeveynler hiç direnmeden her isteği yerine getirmeye çalışırken bazıları da direnmeye çalışır ancak çocuklarının ağlamalarına, bağırmalarına dayanamadıklarından, özellikle sosyal bir ortamda böyle bir durum yaşanıyorsa, pes ederler. Sonuçta çocuklar öyle ya da böyle istediklerini elde ederler. “

Çocuktan beklenilen davranışların neler olduğu açık bir şekilde konuşulması gerektiğini belirten Kültür2000 Koleji Rehberlik Servisi uzmanları, çocukların sınırları zorladığında onlarla göz kontağı kurulmasına dikkat çekiyorlar. Bununla beraber çocuğu eleştirmeden ve düzeltmeden kendisi hakkında konuşmasına fırsat verilmesi ve değiştirilmesi uygun görülen davranışın değişmesi için neler yapılabileceğinin çocukla beraber düşünülmesi ve kurallar üzerinde anlaşılması önem taşıyor.

*Anne-babanın kararlı olması, görüş birliğine varması yani tek ağız olması en önemlisidir.

*Hangi yaşta olursa olsun çocuğun bulunduğu yaş döneminin özelliklerini bilmek, yaşına uygun davranışlar beklemek gerekmektedir.

*Gerçekten gerekli değilse ve çocuk inatçı davranıyorsa ebeveyn hayır demelidir.

*Uzun nasihatlerden kaçınmalı ve güç kavgasına girilmemelidir.

*Verilen mahrum etme cezasının yapılan yanlış davranışı ile alakalı olduğunu bilmesi gerekmektedir.

*Yaşla birlikte beklenilen davranışların değişiklik göstermesi sonucu sınırları da yeniden oluşturmak sınır koymada dikkat edilmesi gereken önemli konulardır.