Çocuklar Osmanlı’yı çizgi filmle öğrenecek

Çocuk Eğitimi
Tarihi gerçeklere bağlı kalarak hazırlanan animasyon dizinin ilk dokuz bölümünün tamamlandığı müjdesini İbrahim Şahin verdi. Osmanlı padişahlarını yanlış tanıtan diziler tepkilere neden olurken TRT Ço...
EMOJİLE

Tarihi gerçeklere bağlı kalarak hazırlanan animasyon dizinin ilk dokuz bölümünün tamamlandığı müjdesini İbrahim Şahin verdi.

Osmanlı padişahlarını yanlış tanıtan diziler tepkilere neden olurken TRT Çocuk’tan iddialı bir yapımın müjdesi geldi. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin yeni diziyi müjdeleyerek ‘Biz çocuklarımıza Osmanlı Padişahlarının gerçek hayatını anlatacağız’ dedi. Türkiye ve TRT’nin en çok izlenen kanallarından biri olan ‘TRT Çocuk kanalı’, Osmanlı padişahlarının hayatını anlatacak animasyon dizisini çok yakında ekranlara taşımaya hazırlanıyor. TRT Çocuk Kanalı, Osman Gazi’den başlayarak son Osmanlı padişahı Abdulmecit’e kadar olan tüm Osmanlı padişahlarının hayatını animasyon dizi olarak ekranlara taşıyacak. Böylece Osmanlı padişahlarının hayatının sadece saraydan ibaret olmadığı gerçeği bir kez de TRT Çocuk kanalıyla anlatılacak.

DİZİNİN 9 BÖLÜMÜ HAZIRLANDI

Şahin, Osmanlı Devleti’nin kurulduğu günden itibaren tahta oturan padişahların hayatını anlatan bir animasyon dizisini çok yakın zamanda ekrana getireceklerini söyledi. Osmanlı padişahlarının hayatını animasyonla yeniden canlandıracaklarını açıklayan Şahin, ‘Çocukları sıkmadan padişahlarımızın örnek hayatlarını ekranlara taşıyoruz’ dedi. 9 bölümün bittiğini ifade eden Şahin, çok yakın zamanda çocukların ekranda Osmanlı Padişahları dizisiyle buluşacağını anlattı.

Şahin, ‘Her padişahın hayatını iyice irdeleyip özen göstererek yaptık. TRT Çocuk kanalı çok yakın zamanda 38 padişahın hayatını anlatan ‘Osmanlı Padişahları’ animasyon dizisi ile çocukların padişahların gerçek hayatlarını eğlenerek öğrenmelerini sağlayacağız’ şeklinde konuştu. Çizgi filmlerin içeriğinin yerlileştiğini, millileştiğini söyleyen Şahin, "Önceleri yüzde 70-80 yurt dışından çizgi film alınırken, şimdi çocuk kanalı yüzde 70 oranında Keloğlan, Pepe, Cille ve Nasreddin Hoca gibi yerli karakterlerin bulunduğu yerli yapımlar yayınlanıyor" dedi.

Çınar’ın tarih serüveni

TRT Çocuk’ta yayınlanmak üzere hazırlanan bir dizi Çınar. Varol Yaşaroğlu ve ekibinin hazırladığı çizgi dizi Osmanlı’yı anlatacak. Her serüvende geçmişten biriyle karşılaşan Çınar önce Osmanlı’nın kuruluş devrine ışınlanıyor. Çınar’a her bölümde farklı kişilikler eşlik edecek. Osman Gazi’nin askerleri arasına giren Çınar, Murad Hüdavendigar’ın elçisiyle bir diğerinde ise Yavuz Selim’in Sipahi’siyle sefere çıkacak, Kanuni’nin kâtibiyle ‘muhteşem’ döneme yakından bakacak. Piri Reis’le Akdeniz’e açılan Çınar, Üçüncü Selim’in müzisyeni ile dönemin güçlü edebiyatını da aktaracak. Osmanlı’nın kültürel yönlerine ağırlık verecek dizinin asıl amacı ecdadımızı doğru bir şekilde anlatmak.

Yenişafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme