‘Çocuklar artık dünyayı sanal oyunlarla tanıyor’

Çocuk Eğitimi
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süheyla Ünal, çocukların zamanlarının büyük bölümünü sanal oyunlarla geçirdiğini belirterek, “Çocuklar gerçekliği gör...
EMOJİLE

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süheyla Ünal, çocukların zamanlarının büyük bölümünü sanal oyunlarla geçirdiğini belirterek, “Çocuklar gerçekliği gördükleriyle tanır ve algılar. Sanal oyunlarla dünyayı tanıyınca hep öyle olacağını sanıyorlar” dedi.

Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak dijital çağda maruz kalınan uyarı bombardımanının, ergenlerin beyin gelişim sürecini oldukça fazla etkilediğini söyledi.

Siber çağın çocuklarının “Z kuşağı” olarak bilindiğini anlatan Ünal, bu çocukların erken yaşta ekranla, sanal ortamla tanıştığını ve zamanlarının büyük bölümünü burada geçirdiğini ifade etti. Ünal, “Zihinleri de geçmiş çağlardan çok farklı işleyiş kazanıyor. Sözden çok imgeyle düşünüyorlar. Bir resim binlerce sözcüğün yerini alıyor. Bu çocuklar dünyayı sanal oyunlar aracılığıyla tanıyor” diye konuştu.

Dijital oyunlarda “tekrar tekrar ölüp dirilmenin” oldukça normal görüldüğünü, neden sonuç ilişkisi bulunmadığını belirten Ünal, şöyle devam etti:

“Akılcı düşünce sistemlerini altüst eden her şey dijital oyunlarda var. Zaman aşılıyor, mekan aşılıyor. Bir bakıyorsun oradayken, bir bakıyorsun burada. Zamanda yolculuk yapılıyor. Çocuklar gerçekliği gördükleriyle tanır ve algılarlar. Sanal oyunlarla dünyayı tanıyınca hep öyle olacağını sanıyorlar. Bu nedenle kendini örümcek adam zannedip, atlayıp ölen çocuklar oldu. Teknolojideki hızlı değişimler nedeniyle sanallığa doğru bir gidiş var. Akışın tersine yüzmek de mümkün değil ama kontrol etmek çok önemli.”