Anaokulu seçmenin 10 püf noktası

Çocuk Eğitimi
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Altın Pusula Anaokulu’nun yöneticisi Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılma...
EMOJİLE

Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Altın Pusula Anaokulu’nun yöneticisi Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edilmeli.

Okulu Okul Yapan İçindeki Ekiptir

Okul öncesi öğretimde öğretmenler çocukların gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Bu sebeple Mercan’a göre anaokulu seçiminde öğretmenlerin eğitim ve tecrübeleri kadar çocuklara karşı yaklaşımları ve kullandıkları üslupta karar verme aşamasında titizlikle incelenmeli. Eğitim ekibi kadar yönetim ekibinin de güvenilir ve tutarlı olması gerektiğini vurgulayan Mercan, anaokulu çalışanlarının çocuklara karşı olan yaklaşımları her zaman anlayış ve şefkat temelleri üzerine kurulması gerektiğini ve okulun disiplin anlayışı ile ailenin disiplin anlayışının yakın olmasının önemini belirtti.

Anaokulu Seçiminde Fiziki Şartlar Önemli Değil

 Mercan“Maalesef ön yargılı bir toplumuz. Okulları gezerken önce fiziki görünüşüne, ne kadar güzel görünüp görünmediğine bakıyoruz. Oysa ki bu fiziki şartlar en son kriter olmalıdır çünkü sadece fiziki şartları sağlayan okullar Milli Eğitim Bakanlığı onayı alabilirler. Bu yüzden öncelikli olarak aranması gereken şart okulun resmi olarak nereye bağlı olduğunu sorgulamak olmalıdır.” şeklinde konuştu.

Anaokulu Seçiminde 10 Altın Kural

1-Anaokulunun resmi kurumlara bağlı oluşu,

2-Özellikle mutfak ve tuvalet, devamında tüm tesis hijyeninin üst düzeyde olması,

3-Okulun eğitim kadrosunun kalitesi,

4-Eğitim ve yönetim kadrolarının her daim aile ile iletişime geçmesi,

5-Öğrenciler için güvenli bir ortam sağlanması,

7-Okulun disiplin ve eğitim anlayışlarının aile ile örtüşmesi,

8-Kullanılan araç ve gereçlerin çocukların sağlığına tehdit oluşturmayan maddelerden üretilmesi,

9-Okulun sunduğu ulaşım ve güvenlik imkânları,

10-Okulun fiziki şartları

göz önünde bulundurularak yapılan anaokulu seçimleri, hem çocuklar hem de ebeveynler için daha doğru bir karar olacaktır.